Moti

Parashikimi i fundjavës/ Si do të jetë moti të shtunën dhe të dielën?

Parashikimi i fundjavës/ Si do të jetë moti të shtunën

Këtë fundjavë vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qëndrueshme, falë masave ajrore relativisht te thata.

Parashikimi i fundjavës/ Si do të jetë moti të shtunën

Moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare përgjatë relieveve kodrinore-malore. Reshje të dobëta shiu do të jenë prezente në majat e maleve në jug të vendit.

Parashikimi i fundjavës/ Si do të jetë moti të shtunën

Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-8m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare era fiton shpejtësi 10-13m/s. Valëzimi në dete do të jetë i forcës 2-3 ballë.