Moti

Moti i paqëndrueshëm këtë të premte

Moti i paqëndrueshëm këtë të premte

Ditën e sotme, vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike, si pasojë e depërtimit të masave ajrore të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Moti parashikohet me vranësira mesatare, deri të dendura si dhe alternime të herëpashershme kthjellimesh.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu, me intensitet të ulët në një pjesë të madhe të territorit.

Në zonën e jugut dhe veriperëndim reshjet do të jenë me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave.

Era do të fryjë relativisht e forte, me drejtim nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi juglindje – jugperëndim me shpejtësi mesatare 5-18m/sek, duke bërë që dallgëzimi në dete të jetë i lartë i forcës 4-6 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 4 deri 15°C

në zonat e ulëta 6 deri 21°C

në zonat bregdetare 9 deri 19°C