Modë

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende përbëjnë trend

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Kanë kaluar më shumë se 20 vjet nga vdekja e Princeshës Diana, por ajo frymëzon dizajnerët e modës me pamjen e saj ikonike dhe rrobave që mbante veshur. Detaje të vogla të veshura më parë nga Princeshë Diana si printime me pika, motive lulesh, mëngë voluminoze ose doreza me ngjyra të ndryshme po përdoren edhe sot  në “pjatat” e dizajnerëve të modës dhe për t'i shtuar shije rrobave që krijojnë.

Ja disa prej veshjeve të Lady D që s përdorën si frymëzim edhe sot:

1. Fustani me pika me një kapele të përshtatshme që Princesha Diana zgjodhi për të marrë pjesë në garën Royal Ascot në 1988.

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Një veshje bardh e zi nga koleksioni Pranvera Off-White 2018

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

2. Veshja rozë nga stilisti Donald Campbell që Princesha Diana mbante veshur kur vizitoi Spitalin Freemantle në 1983.

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Një fustan i lirë me pika me trëndafila nga koleksioni Pranvera Off-Ëhite 2018

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

3. Pantallona të shkurtra, bluzë sportive dhe atlete tenisi që Diana zgjodhi të vishte në klubin e saj sportiv në Londër.

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Një xhaketë e bardhë asimetrike dhe pantallona të shkurtra, cikli nga koleksioni Off-Ëhite 2018 Spring

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

4. Kostumi klasik rozë që Princeshë Diana zgjodhi për vizitën e saj në Argjentinë në 1995.

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Një kostum klasik rozë nga koleksioni Off-Ëhite 2018 Spring

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

5. Veshja rozë me të bardhë e veshur nga Diana gjatë turneut të saj në Haëaii në 1985.

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Një fustan rozë dhe i bardhë nga koleksioni pranveror Tory Burch 2020

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

6. Kostumi me motive lulesh që Princesha Diana zgjodhi për të marrë pjesë në Wimbledon në 1981

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Një fustan me lule nga koleksioni pranveror Tory Burch 2020

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

7. Xhaketa e bardhë klasike me jakë të zezë dhe një fund të zi që Princesha Diana veshi gjatë vizitës në Expo’86 Në Vancouver

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Një xhaketë klasike e bardhë me jakë të zezë nga koleksioni Tory Burch 2020 Spring.

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

8. Fustani i kuq nga stilisti Victor Edelstein që Princesha Diana zgjodhi për një ngjarje gjatë vizitës në Sidnei, Australi në 1988.

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Një fustan i kuq me mëngë voluminoze nga koleksioni Tory Burch 2020 Spring

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

9. Trikoja "dele e zezë" që Princeshë Diana zgjodhi për të marrë pjesë në një ndeshje 1983.

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

Dhe këtu është një kopje komode e kësaj trikoje nga Roëing Blazers që mund të blini për të ndriçuar pamjen tuaj gjatë Krishtlindjeve.

Veshjet ikonike të princeshës Diana që ende

*Artikulli i marrë nga Bright Side. Përkthyer dhe përshtatur për Tiranapost.al.