Modë

Tendencat më in të flokëve këtë verë, ja 7 idetë e koloristëve më të famshëm

Tendencat më in të flokëve këtë verë, ja 7

Ngjyrat e reja të verës kanë të bëjnë me ngrohtësinë, lëvizjen dhe lojën, me secilën nuancë të preferuar të krijuar për të shkëlqyer më së miri nën diell. “Festivalet dhe koncertet në natyrë janë rikthyer në lulëzim, kopshtet po lulëzojnë dhe me ne që të gjithë dalim jashtë pas dy vitesh izolim, zbuloj se klientët janë të etur të eksperimentojnë me ngjyrën e tyre”, thotë koloristja e Blackstones Collective, Phoebe Nathan. Në frymën e ditëve më të ndritshme në vijim, TZR bisedoi me pesë koloristë të famshëm për ngjyrat e flokëve që do të përcaktojnë këtë verë. Të pasura dhe tonalisht intriguese, argëtuese dhe plot gjallëri, ekspertët po shohin opsione që anojnë në mënyrë delikate rrezatuese - në më shumë se një mënyrë.

Ja shtatë idetë e ngjyrave verore të flokëve për t'ju frymëzuar përpara takimit tuaj të ardhshëm në sallon.

Buttery Blonde, ose bionde e ngrohtë

Tendencat më in të flokëve këtë verë, ja 7

E ngrohtë është fjala kyçe kur bëhet fjalë për bjondin e verës. Një largim nga kohëzgjatja e akullt dhe e hirit e stinëve të kaluara sjell një ngjyrë bezhë me gjalpë që lexon një fije floku më natyrale sesa përsëritjet më të freskëta. “Ndërsa tonet e hirta thithin dritën, tonet e arta reflektojnë dritën për të krijuar një bjonde më të shndritshme,” thotë Nathan. Kjo ngjyrë gjithashtu priret të ngrohë lëkurën në një mënyrë vërtet të bukur. Ngrohja e butë është më e mirë për flokët dhe më lajkatare për të gjithë spektrin e nuancave të lëkurës. Natyrisht nga dielli dhe pigmenti natyral i mbetur në flokë ndërsa ndriçohet nga natyra është gjithmonë i ngrohtë.

Balayage, ose highlight

Tendencat më in të flokëve këtë verë, ja 7

Ndërsa ngjyrat më të forta janë në rritje, pikat delikate janë këtu për të qëndruar. Mënyra më e mirë për të arritur atë detaj të gjallë, vetëm për ju? Balayage. Balayage është një teknikë e ngjyrosjes së flokëve që krijon një efekt të natyrshëm dhe delikat të theksuar. “Gen Z i quan biondet të pastra, sepse ato ende nuk kanë pasur një kulm të madh Balayage”, thotë Emily Baum, koloriste dhe themeluese e Beauty Supply. “Një theksim i mrekullueshëm i highlight mund të krijojë lehtësi dhe lëvizje në të gjitha vendet e duhura, duke ju lejuar në të njëjtën kohë të rritni flokët tuaj me hijeshi.” Nathan pajtohet, duke përmendur një tendencë paralele të grimit të përqendruar te lëkura, me efekt natyral, duke theksuar atë që keni në vend të rishikimit të plotë. “Theksimet delikate që nuk janë më të shndritshme se vetëm disa nuanca mbi ngjyrën tuaj natyrale, japin të njëjtin efekt si balsami i buzëve i tejdukshëm i përdorur si skuqje – delikate, e lehtë për t’u stiluar dhe një shtesë e shpejtë që lartëson një pamje të tërë.”

Tonet e bakrit

Tendencat më in të flokëve këtë verë, ja 7

Flokët e kuq janë padyshim in, gjithëpërfshirës dhe janë më të individualizuar se kurrë më parë. “Tonet e bakrit janë të preferuarat e mia të familjes së ngjyrave të kuqe dhe sinqerisht të vetmet formula që përziej për klientët,” thotë koloristja Erin Mckay. “Pavarësisht nëse ato janë më natyrale apo më të gjalla, tonet e bakrit ende duken sikur mund të ishin krijuar natyrshëm.” Veteranja e Sally Hershberger, Aura Friedman, ka një bord të tërë humori kushtuar bakrit, ndërsa Nathan e quan nuancën tendencën numër një të sezonit - apo, ndoshta, ndonjëherë? “Ky duhet të jetë trendi im i preferuar i flokëve të të gjitha kohërave,” thotë ajo. “Bakri mund të jetë një ngjyrë universale e këndshme kur, në mënyrë paradoksale, ju krijoni diçka me porosi për çdo klient: mund të jetë e ndritshme dhe e guximshme, ose e heshtur dhe e ndrydhur për një pamje më natyrale. Është shumë fleksibël dhe një mënyrë e shkëlqyer për të mirëpritur muajt e ngrohtë që vijnë.”

Njollat ??e frutave

Tendencat më in të flokëve këtë verë, ja 7

Për ata që hezitojnë të përqafojnë një nuancë krejtësisht të re, një njollë e lehtë është një mjet romantik për të ngritur ngjyrën tuaj ekzistuese të flokëve. “Frymëzimi ynë i verës në Spoke & Ëeal janë njollat ??e frutave”, thotë Christine Thompson, pronare dhe drejtoreshë e ngjyrave e Spoke & Ëeal. “Këto duken të shëndetshme dhe të freskëta dhe mund të realizohen pa i çelur shumë [flokët]. Për verën do t'i shohim këto të shfaqen me ngjyra më të thella: vishnje e thellë, fruta pasioni, pjeshkë dhe kajsi për biondet.” Nathan i bën jehonë ndjenjës, duke shtuar se ajo ka parë pjeshkë pastel, rozë kokrra të kuqe dhe njolla agrumesh. Duket se bjondja klasike me luleshtrydhe ka një konkurrencë të re të ëmbël.

Kapuçino Bronde

Tendencat më in të flokëve këtë verë, ja 7

Thjesht quajeni atë efekti Hailey Bieber. Biondet e etura për të bërë një ndryshim që përqendrohet në thellësi dhe në festimin e ngjyrës së tyre natyrale, janë kandidatet më të zakonshme për këtë trend të mesëm. “Kjo ngjyrë rezulton në tone më natyrale dhe dimensione më pak dramatike - jo vetëm që do të dukeni sikur jeni një stilist, por edhe ngjyra e syve dhe e lëkurës suaj do të duken më të plota,” thotë Mckay për këtë nuancë të veçantë bronde. “Dhe nëse jo mjaftueshëm për t'ju bindur të shkoni më thellë, ngjyra e flokëve tuaj do të zgjasë më gjatë dhe flokët tuaj do të jenë më të shëndetshëm sepse po i vini në pah më pak. Kjo nuancë e momentit, një lloj i ri klasik që ka të ngjarë të kalojë në muajt e vjeshtës dhe më gjerë.

Brune me tone ari

Tendencat më in të flokëve këtë verë, ja 7

Një ngrohje nuk do të thotë të braktisësh identitetin tënd si brune. Përkundrazi, dukjet më të fundit përmirësojnë nuancën më të thellë, duke thyer çdo errësirë ??për një rrjedhshmëri më në modë. “Po shoh brune që zakonisht refuzojnë çdo ngrohtësi në ngjyrën e tyre që fillojnë të përqafojnë më shumë një nuancë kafe çokollatë”, thotë Nathan. “Brunet në tërësi përgjithësisht priren të ‘tërhiqen’ te e ngrohta kur ngjyrosin flokët e tyre (flas nga përvoja personale), dhe ishte shumë bukur të shihja më shumë nga koleget e mia brune të përqafojnë nuancat e tyre natyrale të arta dhe të bakrit.” Baum e quan këtë markë kafeje versionin brunet të një momenti të puthur nga dielli: kafe në pikat kryesore kafe me kontrast të ulët, duke krijuar një ndjenjë delikate lëvizjeje. “Kjo nuk është brune juaj bazë,” thotë Mckay. “Kjo është ngjyra e pasur e flokëve me çokollatë që është e ngarkuar me tone ari. Është një pamje shumë klasi që thotë vetëbesim.”

Ombre me ngjyra të forta

Tendencat më in të flokëve këtë verë, ja 7

Ky kombinim i ngjyrave është i gjithi i çuditshëm dhe se si ndjekja e tekave të përmendura mund të ndihmojë në shfaqjen e një tyje më idiosinkratike. “Ka të bëjë gjithçka për të shprehur veten, nga shumëngjyrësh në bllokimin e ngjyrave të ngurta të ndezura në prerje grafike si bobs,” thotë Friedman. Nathan vëren se mundësitë rreth ndërrimeve lozonjare janë të pafundme. “Kam parë ata me prerje më të shkurtra që eksperimentojnë me zbardhjen e flokëve dhe më pas duke pikturuar lule të ndërlikuara ose modele abstrakte me ngjyra të ndezura në kokë”, thotë ajo. Përveç tërheqjes së syve (dhe ndoshta zemrave), shënimet fantastike nuk kanë kufij, që do të thotë se ato mund të përshtaten lehtësisht për t'iu përshtatur qëllimeve të stilimit dhe mirëmbajtjes.