Modë

Dizajneri i famshëm, Paco Rabanne, ndërron jetë në moshën 88-vjeçare

Dizajneri i famshëm, Paco Rabanne, ndërron jetë në

Dizajneri i famshëm i parfumeve dhe modës Paco Rabanne ka vdekur në moshën 88-vjeçare në shtëpinë e tij në Francë.

Lajmin për vdekjen e tij e ka konfirmuar Puig, kompania mëmë e markave të tij.

Dizajneri i famshëm, Paco Rabanne, ndërron jetë në

Rabanne fitoi famë globale për modelet e tij të veçanta të veshjeve.

Presidenti i modës së Puig, José Manuel Albesa, përshëndeti punën e Rabanne duke thënë: Kush tjetër mund t'i shtyjë gratë pariziene për fustane prej plastike dhe metali. Ai shpirt radikal dhe rebel e veçoi atë: ka vetëm një Rabanne.

Rabanne lindi në një familje ushtarake në rajonin bask të Spanjës, afër qytetit të San Sebastian. Babai i tij ishte një kolonel në ushtrinë republikane, i cili u ekzekutua nga forcat nacionaliste të Gjeneral Francisco Franco në 1936 gjatë Luftës Civile Spanjolle.

Nëna e tij - e cila kishte punuar si rrobaqepëse për stilistin Cristobal Balenciaga - e zhvendosi familjen në Paris në 1939 pasi forcat nacionaliste pushtuan Madridin dhe fituan luftën.

Pasi u rrit në kryeqytetin francez, Rabanne u bë student i arkitekturës në l'École Nationale des Beaux-Arts, ku fitoi para duke vizatuar skica të modës.

Pas një periudhe të shkurtër pune në industrinë e ndërtimit , ai filloi karrierën e tij të modës duke dizajnuar bizhuteri për Givenchy, Dior dhe Balenciaga.

Më pas, në vitin 1966, ai hapi shtëpinë e tij të modës me emër - Paco Rabanne - e cila e pa atë të fitonte famë ndërkombëtare.