Modë

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

Të vogla, të mesme apo të mëdha, shtëpitë e modës kanë rikrijuar çantat ikonë duke i dhënë nota pak më casual. Prerje pak më praktike, moderne ama nëpër venat e tyre ka ende “couture”, ose modë të cilësisë së lartë. Nëpër modelet e larmishme ka linja të pastra, qepje në materiale lëkure, teksturë dhe punim krejt origjinal.

1- Chanel 19

Çanta Chanel 19, krijuar me mjeshtëri nga Karl Lagerfeld dhe Virginie Viard është prezantuar për herë të parë në koleksionin ready-to-wear vjeshtë-dimër ‘19-‘20. Për vjeshtë ‘20 do ndryshojë paksa ngjyrë, do bëhet blu turquoise, jeshile, e kuqe e zënë dhe rozë fuchsia. Pa përmendur versionet klasike: e zezë, bezhë dhe lëkurë e bardhë. Po ç’ne ky emër, Chanel 19? Po sipas vitit të krijimit, si dhe për të rikujtuar versionin 2.55 që krijoi vetë Coco Chanel në 1955.

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

2- Celine: Tambour

Me pamjen frymëzuar nga vitet shtatëdhjetë, çanta Tambour e Celine, rikthehet me logon legjendare të Triumfit. Edhe pse emri dhe forma janë frymëzuar nga daullet e Rojeve Republikane Franceze, dizajni vjen nga arkivat e shtëpisë së modës, krijuar në 1972 nga Celine Vipiana.

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

3- Dior: Bobby

Krijim i Maria Grazia Chiuri, me cepat e rrumbullakosur, Bobby është moderne por njëkohësisht e pavdekshme. Emri? Frymëzuar nga qeni i monseur Dior, por me logon legjendare CD.

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

4- Saint Laurent: Kaia

Frymëzuar nga Kaia Gerber, krijuar nga Anthony Vaccarello për pranverë-verë 2020. Mund të mbahet në sup apo diagonal.

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

5- Balenciaga: Neo Classic Mini

Këtë vit Balenciaga feston 20 vjetorin e çantës klasike të saj. Demna Gvasalia, dizajneri i shtëpisë së modës, krijoi mbi versionin origjinal të çantës, duke shtuar detajet karakterizuese të tij. Lëkura të ngurta me elementë novatorë.

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

6- Louis Vuitton: Petit Noè

Fillimisht u dizenjua nga vetë Louis në 1932, por çanta “Petit Noè” vjen me një tjetër version nga Nicolas Ghesquère. Mbahet si çantë supi për paradite, ose dhe fundjavë.

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

7- Gucci: Jackie 1961

Alessandro Michele frymëzuar nga versioni i 1961 i çantës krijuar për Jackie Kennedy, rikrijon të njëjtin model për koleksionin vjeshtë-dimër ‘20-‘21. Një kryevepër e shtëpisë së modës Gucci.

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

8- Burberry: Pocket mini

E dua shumë këtë! Burberry Pocket Bag (çanta me xhep), ridizenjuar nga dizajneri Riccardo Tisci për vjeshtë-dimër ‘20-‘21, çanta, e cila mbahet në dorë ose krah, u prezantua në një llojshmëri ngjyrash dhe masash.

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

9- Bottega Veneta: Chain Cassette

Çanta e lëkurës, me ngjyrë sorbeto limoni, të kujton luksin e viteve ‘70. Qepur me kuadrate të mëdha, dekoruar me zinxhir floriri, çanta mbahet në dorë ose sup. Dashuri me shikim të parë!

Cilat janë çantat trend të 2020-ës?

Linku origjinal: https://www.vogue.fr/mode/article/mode-sacs-stars-marques-rentree-automne-2020