Modë

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

"Gjatë viteve kam mësuar se ajo që është e rëndësishme në një veshje është gruaja që e vesh atë," tha Yves Saint Laurent dizajneri i njohur francez dhe ai kishte të drejtë: gjatë gjithë historisë, shumë gra janë bërë ikona të stilit. Nga veshja në make-up, duke treguar një stil të aftë për të shënuar një epokë.

1 - Marlene Dietrich dhe kostumi mashkullor
10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

Një nga divat e para ndonjëherë, Marlene ishte e para që shfaqi stilin manish: veshja e një kostumi për meshkuj, që nuk ishte aspak e zakontë me stilin femëror të kohës (1920-30). Në një kohë kur xhaketa dhe pantallonat duket se ishte eksluzive për burrat, aktorja shfaqet në set (dhe jo vetëm) me smoking të rafinuar.

2 - Marilyn Monroe, mbretëresha e sensualitetit

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

Në vitin 1926 lindi në Los Anxhelos një nga figurat më të famshme në historinë e modës. Marilyn Monroe, një ikonë e cila e lidh imazhin e saj me fustanet sensuale dhe takat stiletto.

3 - Audrey Hepburn, muza e Givenchy

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

Ndoshta një nga divat më të dashura të modës, Audrey Hepburn, lindi në vitin1929. Aktorja e gjen veten duke mishëruar aspektin e elegancës që do të mbetet përgjithmonë. Emri i saj elegante lidhet me atë të stilistit Hubert de Givenchy.

4 - Jacqueline Kennedy Onassis, një kryevepër e stilit

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

Nuk mund të flasësh për ikonat e stilit pa përmendur Jacqueline Kennedy Onassis, e lindur në vitin 1929 dhe e destinuar për t'u bërë Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara. Secila nga veshjet e saj përkufizohet si një kryevepër stili.

5 - Grace Kelly, princesha më elegante

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

Me një klas të paimitueshëm, Grace Kelly paraqet një stil të rafinuar bon ton që e gjejmë edhe sot në kapele, shalle dhe fustane. Ndër fustanet e saj më të famshme kujtojmë ato të veshura në Hunt for the Thief të vitit 1955, të qepura nga stilistja legjendare Edith Head.

6 - Bianca Jagger dhe detajet

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

Gruaja e frontmenit të Rolling Stones Mick Jagger, Bianca Jagger është një ish modele dhe aktore me stil të padiskutueshëm. Jagger u bë muza e Yves Saint Laurent dhe, në Nju Jorkun e viteve 70, vendosi rregulla të reja në aspektin e stilit, midis kostumeve Tuxedo, gëzofëve dhe detajeve si çallmat dhe shkopinjtë e ecjes.

7 - Jane Birkin dhe stili jokonvencional

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

Në vitet 60- të, me flokët e saj të çregullta dhe shikimin e saj larg klisheve, Jane Birkin mishëron plotësisht shpirtin jokonvencional në një Londër në trazira. Xhinset e ndezura, bluzat e bardha, xhaketat dhe fustanet e lehta dhe shumë të shkurtra përputhen me stilin e saj.

8 - Twiggy Lawson dhe minifundi

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

Në vitet 60', Twiggy u imponua si një modele unike falë një fiziku të hollë larg klishesë së asaj epoke. Por revolucioni i vërtetë i Twiggy qëndron në ngritjen e një veshje të destinuar për t'u bërë trend: minifundi. Është Mary Quant, krijuesja e veshjes më revolucionare ndonjëherë, e cila e zgjedh atë si muza perfekte për të interpretuar krijimin e saj vizionar.

9 - Diana Spencer e paharrueshme

10 ikonat që e kanë bërë të tyren artin e modës

Diana Spencer, e famshmja dhe e dashura Lady D, ka qenë një nga ikonat e stilit të dekadave të fundit. Stili i saj ishte klasik dhe me një elegancë të thjeshtë. Lady D do të kujtohet gjithmonë si pioniere e tartanit, pikave polka, dhe jakëve të gjera e të qëndisura.

Tiranapost.al