Lajme nga Bota

Zviceranët i thonë 'Po' në referendum vendosjes së masave ndaj Covid

Zviceranët i thonë 'Po' në referendum vendosjes së

Kur qeveria vendosim masa shtrënguese ndaj Covid, njerëzit dolën në rrugë për të protestuar. Për këtë arsye Zvicra mbajti dje një referendum popullor në të cilin u votua ndaj pasaportës së vaksinimit të cilin e disponon një numër i vogël i popullsisë.

Zvicra ka mbetur mbrapa me procesin e vaksinimit ndaj u detyrua të vendosë masa kufizuese për të pavaksinuarit.

62% e votuesve votuan pro këtyre masave në referendumin e djeshëm.

Dimri duket se nuk do të jetë i qetë për shkak të variantit të ri të Covid, Omicron, për të cilin thuhet se ka disa mutacione dhe konsiderohet si më i rrezikshëm.