Lajme nga Bota

VIDEO/ Turistët zbulojnë se uji në ujëvarën e famshme në Kinë del nga një tub

VIDEO/ Turistët zbulojnë se uji në ujëvarën e famshme

Ujëvara e famshme Yuntai në Kinë është një atraksion i madh për turistët nga Kina, dhe sa herë që dikush viziton provincën Henan të Kinës, është një ritual për të vizituar këtë ujëvarë. Por uji nga ujëvara më e lartë në Kinë del nga një tub!

Sipas vlerësimeve të turistëve, ujëvara renditet lart në listën e atraksioneve turistike. Ministria e Turizmit të Kinës i dha vlerësimin më të lartë.

Mirëpo, burimi i ujit u vu nën vëzhgimin e publikut, kur një vizitor postoi një video në rrjetet sociale që tregon qartë tubin që furnizon me ujë ujëvarat 314 metra të larta, gjë që lë të kuptohet se nuk është tamam një bukuri natyrore.

Menaxhmenti i Parkut Malor Yuntai shpjegoi se ndryshimet u shkaktuan nga sezoni i thatë në zonë, kështu që tubi që mbush ujëvarën me ujë ishte një zgjidhje e pashmangshme.