Lajme nga Bota

VIDEO/ Shpërthen vullkani nënujor në Paqësor

VIDEO/ Shpërthen vullkani nënujor në Paqësor

Një vullkan nënujor ka shpërthyer në pjesën jugore të Oqeanit Paqësor, në ishujt Tonga duke shkaktuar një tsunami.

Shërbimi Meteorologjik i Tonganit paralajmëroi vendasit që të gjejnë urgjentisht terrene të larta, raportojnë mediat e huaja.

Shpërthimi u dëgjua mijëra kilometra larg dhe shkaktoi paralajmërime në Zelandën e Re, Fixhi dhe Samoan Amerikane.

Pamjet dramatike treguan valë të mëdha që ngriheshin në breg në ishujt e populluar të arkipelagut Tongan disa orë pas shpërthimit.

Tiranapost.al