Lajme nga Bota

Video/ A ishte e menduar si strategji komunikimi apo vërtet disa turq votuan me dhi, mace dhe të veshur si jeniçerë?

Video/ A ishte e menduar si strategji komunikimi apo vërtet disa turq

Të paktën 24.1 milionë qytetarë të Turqisë zgjodhën mes Rexhep Tajip Erdogan dhe Kemal Kiliçdaroglu. Fitues doli Erdogan.

Në një video të publikuar nga Al Jazeera mes votuesve nuk munguan ata që shkonin me kafshë të ndryshme, duke përfshirë papagajtë, delet, macet…

Video/ A ishte e menduar si strategji komunikimi apo vërtet disa turq

Dikush u maskua si dre. Një çift la në mes dasmën për të votuar. Të tjerë votuan të veshur si jeniçerë.


Këto votime u quajtën colourful, pra shumëngjyrëshe. Dhe nuk dihet nëse është një rastësi apo strategji marketingu e mirëfilltë.

Sidoqoftë Erdogan ndoqi traditën teksa pas votimit shpërndau para dhe lodra për mbështetësit.