Lajme nga Bota

Ukraina: Çfarë ndodhi në ditën e 16 të pushtimit rus

Ukraina: Çfarë ndodhi në ditën e 16 të pushtimit rus

Zhvillimet kryesore të së premtes:

Aleatët e BE-së dhe G7 – SHBA, Britania e Madhe, Kanadaja dhe Japonia thanë se do të kufizojnë aksesin e produkteve ruse në tregjet e tyre për disa produkte ruse.

Imazhet satelitore sugjerojnë se autokolona e madhe ushtarake e Rusisë jashtë Kievit mund të jetë në lëvizje drejt kryeqytetit. Karvani që kishte qenë i palëvizshëm jashtë kryeqytetit ukrainas është ndarë dhe është përhapur në qytete dhe pyje, me artileri të zhvendosura në pozicionet e qitjes.

BE-ja është gati të dyfishojë fondin e saj për ndihmën ushtarake për Ukrainën në një total prej 1 miliard euro.

Presidenti Zelenskyy ka akuzuar Rusinë për "terror të plotë" duke refuzuar evakuimet nga Mariupol.

Më shumë se 2.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus, thonë shifrat e fundit nga agjencia e OKB-së për migracionin dhe agjencia e refugjatëve.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së do të mblidhet për të diskutuar pretendimet e pabazuara të Rusisë se Shtetet e Bashkuara po kryejnë "aktivitete biologjike ushtarake" në Ukrainë. Shtëpia e Bardhë e ka quajtur pretendimin "të pamenduar". Zelenskyy thotë se tregon se Rusia po planifikon të përdorë vetë armë të tilla në Ukrainë.

Rusia thotë se do ta ndjekë penalisht Meta-n për lejimin e gjuhës së urrejtjes drejt rusëve në Facebook dhe Instagram.

Forcat ruse rrëmbyen kryebashkiakun e Melitopolit, sipas këshilltarit bashkiak.