Lajme nga Bota

Treni që transportonte etanol shpërthen në flakë në Minesota, evakuohen banorët

Treni që transportonte etanol shpërthen në flakë në

Një tren që transportonte etanol doli nga shinat dhe shpërtheu në flakë në Minesota, SHBA herët të enjten.

Banorët aty pranë u urdhëruan të evakuonin shtëpitë e tyre, thanë autoritetet.

Treni BNSF doli nga shinat në qytetin e Raymond, rreth 100 milje në perëndim të Minneapolis, rreth orës 1 të mëngjesit.

Zyrtarët shtetërorë dhe federalë thanë se nuk janë gjetur nivele të dëmshme të kimikateve toksike në ajër ose ujë, por banorët mbeten të shqetësuar.