Lajme nga Bota

Të paktën 5 fëmijë të plagosur nga sulmi në Francë! Një 30-vjeçar i goditi në park me thikë

Të paktën 5 fëmijë të plagosur nga sulmi në

Të paktën pesë persona, përfshirë katër fëmijë, janë plagosur pas një sulmi me thikë në qytetin juglindor të Francës, Annecy, pranë kufirit me Zvicrën. Dy nga fëmijët dhe një i rritur janë në rrezik për jetën.

Policia thotë se sulmuesi u arrestua në vendngjarje dhe dokumentet e tij të identitetit treguan se ai është një shtetas sirian i lindur në 1991.

Sulmi ka ndodhur në një park në brigjet e liqenit Annecy, në një shesh lojrash.

“Sulmuesi shkoi drejt karrigeve dhe filloi t'i godiste vazhdimisht fëmijët", tha një dëshmitar.

Një tjetër tha se “kur ai [sulmuesi] pa se ishte i rrethuar nga oficerët e policisë, ai shkoi drejt një çifti dhe goditi me thikë gruan e moshuar”.