Lajme nga Bota

Takoi në Romë homologun izraelit, shkarkohet nga detyra dhe vihet nën hetim ministrja e Jashtme e Libisë

Takoi në Romë homologun izraelit, shkarkohet nga detyra dhe vihet

Ministrja e Jashtme libiane, Najla al-Mangoush, e kritikuar për takimin me homologun e saj izraelit, është shkarkuar nga detyra.

Duke raportuar nga Tripoli, Malik Traina i Al Jazeera tha se burime pranë kryeministrit Abdul Hamid Dbeibah raportuan shkarkimin e al-Mangoush pas një njoftimi të mëparshëm të një hetimi për takimin e saj me Ministrin e Jashtëm izraelit Eli Cohen javën e kaluar në Romë.

Al-Mangoush ka qenë subjekt i shumë spekulimeve që nga njoftimi i djeshëm nga Cohen. Protesta të mëdha janë mbajtur në të gjithë Libinë për shkak të thashethemeve se ajo ishte larguar nga vendi.

Shërbimi i Sigurisë së Brendshme të Libisë u përgjigj duke mohuar se kishte lejuar ose lehtësuar largimin e saj, duke njoftuar se ajo ishte në listën e personave të ndaluar të udhëtonte.

Njoftimi që zemëroi izraelitët

Sherri politik shpërtheu të dielën pasi ministria e Jashtme e Izraelit tha se diplomatët e lartë të dy vendeve u takuan javën e kaluar në një takim të organizuar nga Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani.

“Kam folur me ministren e Jashtme për potencialin e madh e dy vendeve nga marrëdhëniet e tyre”, tha ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen në një deklaratë nga ministria e jashtme e Izraelit, duke shtuar se kjo ishte nisma e parë e tillë diplomatike midis dy vendeve.

Lajmi nuk u prit mirë në Izrael, me komentuesit që vërejtën se sjellja e Cohen ishte një shkelje e praktikës së pranueshme diplomatike.

Kanali 12 i Izraelit komentoi se njoftimi i Cohen kishte dëmtuar seriozisht besueshmërinë e Izraelit.

Politikani opozitar Yair Lapid shkroi në Twitter:

“Vendet e botës këtë mëngjes po shohin rrjedhjen e papërgjegjshme të takimit të ministrit të Jashtëm izraelit dhe libian dhe pyesin veten: A është e mundur të menaxhohen marrëdhëniet e jashtme me këtë vend? A është e mundur t'i besosh këtij vendi?"

Izraeli ka normalizuar marrëdhëniet me disa vende arabe në vitet e fundit si pjesë e marrëveshjeve të mbështetura nga SHBA të njohura si Marrëveshja e Abrahamit.

Megjithatë, qeveria e linjës së ashpër të kryeministrit Benjamin Netanyahu është kritikuar ashpër nga shtetet arabe për shkak të dhunës në rritje në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe për mbështetjen e zgjerimit të vendbanimeve hebraike në territorin e pushtuar.

Shtetet e Bashkuara thuhet se janë të zemëruara për reagimin masiv të këtij takimi të cilin e kishin inkurajuar.

Zyrtarët amerikanë thanë se zbulimi i këtij takimi i kishte bërë më të vështira përpjekjet për të lehtësuar normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe më shumë vendeve arabe, një prioritet i politikës së jashtme për administratën e Presidentit Joe Biden.

“Ka ndërprerë kanalin e negociatave me Libinë dhe i ka bërë përpjekjet tona për të promovuar normalizimin me vendet e tjera shumë më të vështira”, tha një zyrtar amerikan.

Ministria e Jashtme libiane tha se al-Mangoush kishte “refuzuar të takohej me ndonjë palë” që përfaqësonte Izraelin dhe se takimi ishte “një takim i rastësishëm dhe jozyrtar… i cili nuk përfshinte asnjë diskutim, marrëveshje apo konsultim”. Ministria e Jashtme e Libisë gjithashtu akuzoi Izraelin se po përpiqej ta "paraqiste këtë incident" si një "takim ose bisedime".

Vendi i Afrikës Veriore nuk e njeh Izraelin dhe as nuk ka marrëdhënie diplomatike me Tel Aviv. Sipas një ligji libian të vitit 1957, marrëdhënia me Izraelin dënohet deri në nëntë vjet burg.