Lajme nga Bota

Shpërthime çdo 15 minuta, por kjo nuk i pengon turistët të kthehen në vullkanin më aktiv të Guatemalës

Shpërthime çdo 15 minuta, por kjo nuk i pengon turistët të
Ecja nën hijen e një vullkani aktiv mund të mos jetë ideja juaj e një pushimi - por për shumë turistë, pamja ia vlen patjetër të rrezikohet.

Volcan de Fuego i Guatemalës është vullkani më aktiv në Amerikën Qendrore , duke tërhequr mijëra vizitorë çdo vit për të vëzhguar shpërthimet e tij të dhunshme.

Në mënyrë që të dëshmojnë aktivitetin dramatik, alpinistët duhet së pari të ngjiten në majën fqinje të Acatenango - një vullkan joaktiv që ofron pamje të pacenuar përgjatë kraterit që lëshon llavë.

Shpërthime çdo 15 minuta, por kjo nuk i pengon turistët të

Por që kur ka filluar pandemia e koronavirusit , turizmi në vend është zvogëluar - duke rezultuar në një rënie të madhe të vizitorëve që shkojnë në shtigjet vullkanike. Ekonomia e Guatemalës e varur nga turizmi u tkurr deri në 6 për qind , ndërsa rrugët me kalldrëm të qytetit mbetën të mbyllura për më shumë se 15 muaj.

Shpërthime çdo 15 minuta, por kjo nuk i pengon turistët të

Antigua është renditur si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s , me arkitekturë mahnitëse barok dhe manastire të zbukuruara. Siç nënkupton edhe emri i tij, qyteti është i pasur me histori dhe një strehë për artistë nga e gjithë bota.

Shpërthime çdo 15 minuta, por kjo nuk i pengon turistët të

Para pandemisë, qyteti tërhoqi deri në dy milionë vizitorë çdo vit.

Por me kufizimet e bllokimit të Guatemalës tani të përfunduara, qyteti është i prirur të inkurajojë të huajt të kthehen në kryeqytetin kolonial të vendit.

Vizitorët madje mund të kampojnë në majë të majës joaktive, duke i lejuar ata të dëshmojnë shpërthimet spektakolare të Volcan de Fuego.

Vullkani është vazhdimisht aktiv në një nivel të ulët, me shpërthime të vogla gazi dhe hiri çdo 15 deri në 20 minuta.

Megjithatë, kërcënimi i një shpërthimi të rëndë është ende real. Shpërthimi i fundit vdekjeprurës i Volcan de Fuego ndodhi në qershor 2018, kur një përrua balte dhe hiri fshiu fshatin San Miguel Los Lotes nga harta, duke vrarë 159 njerëz dhe duke plagosur mbi 300 të tjerë.

Cilat janë kufizimet aktuale të udhëtimit në Guatemalë?
Për momentin, vizitorëve në Guatemalë u kërkohet të japin prova të vaksinimit kundër COVID-19, si dhe një test negativ PCR ose antigjen të datës jo më shumë se 72 orë para mbërritjes.

Rregullat e distancimit social janë në fuqi dhe maskat duhet të mbahen gjatë gjithë kohës në hapësirat publike, përfshirë në aeroport.

Por pa kërkesa për karantinë pas mbërritjes, ky vend mahnitës mund të jetë thjesht një nga opsionet më të mira për pushuesit që kërkojnë të mposhtin blutë e janarit këtë dimër.