Lajme nga Bota

Pushonte në Ibiza ndërkohë që vendosi kusht testimin për Covid në shkolla, kërkohet dorëheqja e ministrit francez të arsimit

Pushonte në Ibiza ndërkohë që vendosi kusht testimin

Ministri i Arsimit i Francës po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi doli se ai kishte shpallur një protokoll të rreptë të testimit Covid për shkollat ??pak para fillimit të sezonit shkollor të janarit, ndërkohë që ishte me pushime në Ibiza.

Ndërsa mësuesit dhe prindërit francezë po përpiqeshin të përgatisnin kthimin e fëmijëve në shkollë mes valës së pestë të Covid-it në Francë, sipas hetimeve, Jean-Michel Blanquer kishte fluturuar për në ishullin spanjoll, të njohur për plazhet e bukura për një festë katër-ditore gjatë vitit të ri.

Zbulimi se Blanquer ishte me pushime në Ibiza në një nga momentet më të vështira për shkollat ??dhe prindërit ka ngritur pikëpytje për marrëdhëniet e publikun me qeverinë.

Blanquer dikur shihej si një aleat i ngushtë i presidentit, Emmanuel Macron, por ai është kritikuar gjithnjë e më shumë këtë muaj për ndryshimet e shumta në protokollet e Covid ndërkohë që shkollat ??përpiqeshin të vendosnin rregullat e testimit të minutës së fundit, të menaxhonin mbylljet e klasave dhe të gjenin zëvendësues për mësuesit që mungojnë.

Sindikatat e mësuesve dhe prindërve kanë bërë thirrje për një grevë të dytë mbarëkombëtare të enjten pasi dhjetëra mijëra mësues morën pjesë në një grevë njëditore javën e kaluar.

Rregullat e rrepta të testimit dhe izolimit u zbuluan nga Blanquer në një intervistë me gazetën Le Parisien më 2 janar, disa orë përpara se mësimet të rifillonin pas pushimit.

Mediapart zbuloi se intervista ishte bërë me video nga pushimet e Blanquer në Ibiza, nga e cila ai u kthye pasditen e së dielës 2 janar në kohën e fillimit të mandatit të ri të nesërmen. Le Parisien tha se gazetarët e saj nuk e dinin vendndodhjen e ministrit.

Blanquer nuk po shkelte asnjë ligj, nuk kishte kufizime Covid që ndalonin udhëtimin në Spanjë dhe ministrave iu kërkua të qëndronin në Evropë , dy orë larg Parisit. Por kjo ngjarje i ka krijuar qeverisë probleme imazhi, teksa po zhvillohet fushata politike për zgjedhjet presidenciale të pranverës.

"Ka një hendek të vërtetë midis asaj që përfaqëson Ibiza dhe asaj që po kalonte stafi i shkollës në atë moment pak para fillimit të sezonit shkollor," tha Guislaine David, nga sindikata e mësuesve SNUipp-FSU. Ajo tha se do të theksonte "hendekun e madh" midis ministrisë së arsimit dhe stafit mësimor.

Yannick Jadot, një kandidat presidencial për partinë e Gjelbër EELV, tha se në vend që të përgatiste sezonin e ri shkollor së bashku me mësuesit dhe prindërit, Blanquer kishte "këmbët në rërë". Jadot bëri thirrje për dorëheqjen e tij, duke thënë: "Kjo shkallë përbuzjeje dhe papërgjegjshmërie është e papranueshme".

Olivier Faure, kreu i Partisë Socialiste, tha se ndihej sikur Franca ishte kthyer në "bling bling" të festave gjatë presidencës së krahut të djathtë të Nicolas Sarkozy, "në një moment kur ne po u kërkonim të gjithëve të shtrëngonin rripat".

Ministrat e qeverisë thanë se Blanquer kishte punuar vazhdimisht gjatë periudhës së vitit të ri dhe ishte në kontakt të përhershëm me ekipin e tij. Ai kishte fluturuar në Ibiza pasi mori pjesë në takimin urgjent të qeverisë për Covid më 27 dhjetor.

Gabriel Attal, zëdhënësi i qeverisë, tha: "Rregulli për pushimet e vendosura nga qeveria është që ju duhet të jeni vazhdimisht të arritshëm, duke punuar në raportin tuaj dhe nuk kam asnjë arsye të mendoj se Jean-Michel Blanquer bëri të kundërtën."