Lajme nga Bota

Pfizer-BioNTech hedh poshtë aludimet: Doza e tretë e vaksinës mbron nga varianti Omicron

Pfizer-BioNTech hedh poshtë aludimet: Doza e tretë e vaksinës

Një dozë përforcuese e vaksinës Pfizer-BioNTech duket se ofron mbrojtje të fortë kundër variantit omicron, njoftuan kompanitë të mërkurën.

Ata thanë se rezultatet e studimit laboratorik tregojnë se një dozë e tretë e vaksinës së tyre siguron një nivel të ngjashëm të antitrupave neutralizues ndaj omicron, i krahasueshëm me dy doza kundër koronavirusit origjinal dhe varianteve të tjera që janë shfaqur.

Në mostrat e gjakut nga ata që morën panë një rënie 25-fish të antitrupave kundër variantit të ri. Kjo mund të tregojë se dy doza të vaksinës mund të mos jenë të mjaftueshme për të mbrojtur kundër infeksionit me omicron, megjithëse ato mund të parandalojnë ende sëmundje të rënda, thanë kompanitë bio-farmaceutike.

"Nëse këto të dhëna qëndrojnë, atëherë këto janë shenja të mira," tha Ali Ellebedy, një profesor i asociuar i patologjisë dhe imunologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Uashingtonit. "Kjo do të thotë se individët më pak të vaksinuar plotësisht ... ka të ngjarë të mbrohen nga sëmundjet e rënda."

Ndërsa varianti i omicron me shumë mutacione, i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, po përhapet në të gjithë globin, shkencëtarët po garojnë për të përcaktuar se si do të funksionojnë vaksinat e disponueshme kundër tij.

"Tri doza kundër omicron janë pothuajse ekuivalente me efektivitetin e dy dozave që kishim kundër variantit ... origjinal," tha CEO i Pfizer Albert Bourla të mërkurën për NBC.

"Ju mund të keni nevojë të shkoni të merrni përforcuesin e tretë më shpejt, dhe kjo është diçka që autoritetet shëndetësore duhet ta konsiderojnë me shumë kujdes dhe të bëjnë rekomandimet e tyre," shtoi ai. "Por, padyshim që të kesh dy doza në krahasim me asgjë, të mbron shumë më mirë sesa të mos kesh asgjë."

Tiranapost.al