Lajme nga Bota

Përshkallëzon konflikti/ I vranë ish-komandantin, Hamasi lëshon raketa mbi Izraelin

Përshkallëzon konflikti/ I vranë ish-komandantin, Hamasi

Sulmet e Izraelit ndaj Hamasit vranë ish-komandantin. Situata e konfliktit është përshkallëzuar. Militantët e Hamasit kanë lëshuar dhjetëra raketa mbi Izraelin.

Përshkallëzon konflikti/ I vranë ish-komandantin, Hamasi

Përshkallëzon konflikti/ I vranë ish-komandantin, Hamasi

Përshkallëzon konflikti/ I vranë ish-komandantin, Hamasi

Që nga rindezja e konfliktit ditën e hënë e deri sot të paktën 67 njerëz në Gaza dhe 7 në Izrael kanë mbetur të vdekur gjatë sulmeve dypalëshe.

“Asgjë nuk mund të justifikojë një turmë arabe që sulmon hebrenjtë dhe asgjë nuk mund të justifikojë një turmë të hebrenjve që sulmon arabët”, tha kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu në një deklaratë për mediat.

Militantët palestinezë kanë qëlluar me raketa në Izrael që nga e hëna në mbrëmje, dhe Izraeli është përgjigjur duke goditur gjithashtu territorin e tyre në Rripin e Gazës.

OKB do të mblidhet në një takim urgjent.