Lajme nga Bota

Përmbytet Sidnej. 50 mijë njerëz largohen nga shtëpitë

Përmbytet Sidnej. 50 mijë njerëz largohen nga shtëpitë

Rreth 50,000 njerëzve u është kërkuar të evakuohen nga shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve që kanë goditur Sidnein për të tretën herë që prej fillimit të vitit.

Rrugët e qytetit janë mbyllur, disa shtëpi janë nën ujë dhe mijëra njerëz kanë mbetur pa energji elektrike.

Përmbytjet në të gjithë Australinë vranë më shumë se 20 njerëz këtë vit.

Banorët e 50 zonave të tjera janë paralajmëruar të përgatiten për t'u larguar, për shkak të vërshimit të disa lumenjve të mëdhenj. Moti i keq po prek edhe rajonet fqinje të Hunter dhe Illaëarra.

Sipas Shërbimit të Meteorologjisë, 800 mm shi ra në katër ditë në pjesë të NSË, gati një e treta më shumë se mesatarja e reshjeve që bie në qytet gjatë një viti.