Lajme nga Bota

Përkeqësohet situata, Izraeli sulmon Rripin e Gazës edhe nga toka

Përkeqësohet situata, Izraeli sulmon Rripin e Gazës edhe nga toka

Pas katër netëve të sulmeve ajrore intensive, ushtria izraelite lajmëroi dje se kishte gati sulmin për Rripin e Gazës. Kjo luftë ka marrë deri tani jetën e më shumë se 100 palestinezëve. Izraeli raporton për 7 të vdekur.

Përkeqësohet situata, Izraeli sulmon Rripin e Gazës edhe nga toka

“Trupat ajrore dhe tokësore aktualisht po sulmojnë në Rripin e Gazës”, kështu shkruhej në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes dhe CBS News e media të tjera raportuan se trupat ushtarakë kishin hyrë në tokë ishin në tokë.

Përkeqësohet situata, Izraeli sulmon Rripin e Gazës edhe nga toka

Ditët e fundit ka ndodhur një masakër e vërtetë në rrugët e qyteteve me banorë të përzierë hebrenj dhe arabë.

Përkeqësohet situata, Izraeli sulmon Rripin e Gazës edhe nga toka

Qyteti qendror i Lodit ka pjesën më të ashpër të kësaj lufte. Pre e një sulmi ishte edhe sheshi pranë xhamisë Al-Aqsa teksa besimtarët faleshin.

*Artikulli i cbsnews u përshtat në shqip nga Tiranapost.al