Lajme nga Bota

Pekini raporton rastin e parë të variantit Omicron

Pekini raporton rastin e parë të variantit Omicron
Kryeqyteti kinez, Pekini, ka raportuar rastin e tij të parë të variantit të koronavirusit Omicron, më pak se tre javë përpara Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit.

Një zyrtar në autoritetin e kontrollit të sëmundjeve të qytetit tha në një konferencë për shtyp se testimi laboratorik gjeti "mutacione specifike për variantin Omicron" në një person. Që atëherë, autoritetet kanë publikuar një përshkrim të detajuar të aktivitetit të pacientit që daton në 31 dhjetor.

Zyrtarët e qarkut Haidian në Pekin thanë se kishin mbyllur kompleksin e banimit dhe vendin e punës së personit të infektuar. Ata gjithashtu kanë mbledhur 2,430 mostra për testim nga njerëz të lidhur me të.

Zbulimi i variantit shumë infektiv Omicron vjen më pak se tre javë përpara ceremonisë së hapjes së Lojërave Dimërore më 4 shkurt dhe festimeve të vitit të ri hënor që fillojnë më 1 shkurt. Ekspertët e shëndetit publik thonë se varianti i ri përbën kërcënimin më të madh për strategjinë zero-Covid të vendit.

Rasti i parë i Omicron në Kinë u zbulua në qytetin verior të Tianjin më 9 dhjetor te një i kthyer nga jashtë shtetit, i cili nuk tregoi simptoma pas mbërritjes. Në muajin e kaluar, të paktën 14 vende provinciale në Kinë, përfshirë Shangain, kanë raportuar raste të Omicron, si të importuara ashtu edhe të transmetuara në vend, sipas mediave shtetërore.

Në javët e fundit, dhjetëra fluturime vendase dhe ndërkombëtare janë pezulluar për të kontrolluar përhapjen e sëmundjes. Autoritetet u kanë kërkuar gjithashtu qytetarëve që të mos largohen pa nevojë nga qyteti gjatë periudhës së festave të vitit të ri hënor.

Kryeqyteti kinez ka qenë në gatishmëri të lartë që nga rasti i parë i raportuar i Omicron në fqinjin Tianjin muajin e kaluar.