Lajme nga Bota

OBSH: Mos gaboni të mendoni që pandemia është afër fundit

OBSH: Mos gaboni të mendoni që pandemia është afër
Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) paralajmëron liderët botërorë se pandemia e koronavirusit "nuk është afër fundit".

Paralajmërimi i Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesus vjen ndërkohë që disa vende po shikojnë mundësinë për ta cilësuar pandeminë Covid në një endemi duke qenë se varianti i ri dominues, Omicron, është dukshëm më i butë se Delta.

Duke folur në një konferencë për shtyp në selinë e OBSH-së në Gjenevë, Dr.Tedros u tha gazetarëve se varianti Omicron kishte çuar në 18 milionë infeksione të reja në të gjithë botën gjatë javës së kaluar.

Edhe pse varianti mund të duket më pak i rëndë, "supozimi se është një sëmundje e lehtë është mashtrues," tha ai.

"Mos bëni gabim, Omicron po shkakton shtrime në spital dhe vdekje, madje edhe rastet më pak të rënda po përmbysin objektet shëndetësore." Ai paralajmëroi udhëheqësit globalë se "me rritjen e pabesueshme të Omicron në nivel global, ka të ngjarë të shfaqen variante të reja, kjo është arsyeja pse gjurmimi dhe vlerësimi mbeten kritike. Unë mbetem veçanërisht i shqetësuar për shumë vende që kanë shkallë të ulët të vaksinimit, pasi njerëzit janë shumë herë më të rrezikuar nga sëmundje të rënda dhe vdekje nëse nuk janë të vaksinuar.”

Drejtori i urgjencave të OBSH-së, Dr.Mike Ryan, paralajmëroi gjithashtu se transmetimi i shpejtë dhe i rritur i Omicron mund të shkaktojë rritje të shtrimeve në spital dhe vdekjeve, veçanërisht në vendet ku vaksinohen më pak njerëz.

"Një rritje eksponenciale e rasteve, pavarësisht nga ashpërsia e varianteve individuale, çon në rritje të pashmangshme të shtrimeve në spital dhe vdekjeve," tha ai.