Lajme nga Bota

Nikki Haley mposht Donald Trump në Uashington

Nikki Haley mposht Donald Trump në Uashington

Nikki Haley ka mundur Donald Trumpin në zgjedhjet paraprake republikane në Uashington DC. Kjo është fitorja e saj e parë ndaj ish-presidentit në fushatën e vitit 2024 për t’u bërë kandidate presidenciale republikane.

Ajo humbi në Karolinën e Jugut, shtetin e saj të lindjes. Por Haley është gruaja e parë që fiton një zgjedhje paraprake republikane në historinë e SHBA. Trump megjithatë ka një epërsi të madhe ndaj Haley-t dhe ka të ngjarë të përballet me Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit.

Zonja Haley, një ish-ambasadore e SHBA-së në OKB, fitoi 62.9% të votave, ndërsa Trump 33.2%. Ajo shihet si një fitore kryesisht simbolike, pasi kryeqyteti është një juridiksion shumë i prirur nga demokratët, me vetëm rreth 23,000 republikanë të regjistruar në qytet. Zyrtarët e partisë lokale thanë se 2,035 republikanë morën pjesë në zgjedhjet paraprake, raportoi Washington Post.