Lajme nga Bota

Ndryshimet klimatike, Boris Johnson paralajmëron: Rritja e temperaturave është e paevitueshme

Ndryshimet klimatike, Boris Johnson paralajmëron: Rritja e temperaturave

Kryeministri Britanik, Boris Johnson ka folur për ndryshimet klimatike së fundmi duke paralajmëruar se rritja e temperaturave është e paevitueshme. Gjatë një fjalimi në Kombet e Bashkuara Johnson iu bën thirrje të gjithë lidërve botërorë që të përkushtohen për ndryshime të mëdha në mënyrë që të luftohet ngrohja më të madhe.

“Katër sektorë në të cilët duhet punuar, thëngjilli, makinat, paratë e gatshme dhe drunjtë. Shtetet duhet të marrin përgjegjësi për “shkatërrimin që po i bëjnë jo vetëm planetit tonë, por edhe neve. Është koha që njerëzimi të rritet”, ka thënë ai para mbajtjes së Samitit për Klimën që do të mbahet në Glasgou.

Johnson tha se ishte kritike që rezultati i konferencës për ndryshimet klimatike të mbahej brenda objektivit të kufizimit të ngrohjes globale në 1.5 gradë.

"Ne nuk po flasim për ndalimin e rritjes së temperaturave, është fatkeqësisht shumë vonë për këtë, por për ta frenuar atë rritje më shumë se 1.5 gradë. Dhe kjo do të thotë që ne duhet të zotohemi kolektivisht për të arritur neutralitetin e karbonit nga mesi i shekullit. Dhe ky do të jetë një moment mahnitës nëse mund ta bëjmë, "tha ai.

Në fillim të vizitës së tij në SHBA, Johnson pranoi se kishte ndryshuar mendje për krizën klimatike vitet e fundit, sepse "faktet ndryshojnë dhe njerëzit ndryshojnë mendje".

Në vitin 2015, Johnson pohoi se "udhëheqësit globalë ishin të shtyrë nga një frikë primitive se moti i tanishëm i ngrohtë i ambientit është shkaktuar disi nga njerëzimi dhe kjo frike me sa kuptoj shkencën është pa bazë ".

Ai gjithashtu shkroi një artikull në 2013 duke sugjeruar se qeveria duhet të marrë parasysh përgatitjen për një epokë mini-akulli të shkaktuar nga aktiviteti diellor, duke u mbështetur në një teori të diskredituar nga mohuesi i klimës Piers Corbyn.

Tiranapost.al