Lajme nga Bota

NASA paralajmëron se një asteroid do t'i afrohet Tokës të shtunën

NASA paralajmëron se një asteroid do t'i afrohet Tokës

Një asteroid i sapo zbuluar më shumë se 200 metra i gjerë do të kalojë mes Tokës dhe Hënës këtë javë në një dukuri që NASA thotë se ndodh vetëm një herë në dekadë.

Asteroidi, 2023 DZ2, u zbulua në shkurt nga astronomët në observatorin e La Palma në Ishujt Kanarie, Spanjë. Që atëherë, astronomët kanë vazhduar të vëzhgojnë asteroidin për të marrë një ide më të mirë të madhësisë dhe orbitës së tij.

Megjithëse asteroidi do të kalojë në mënyrë të sigurt nga planeti ynë, ekziston një shans i vogël që të kemi një ndikim brenda disa vitesh, thonë shkencëtarët.