Lajme nga Bota

Mijëra qytetarë protestojnë kundër turistëve në Barcelonë: Ikni në shtëpi!

Mijëra qytetarë protestojnë kundër turistëve në

Demonstratat kundër mbipopullimit të turistëve që tashmë janë zhvilluar muajt e fundit në Ishujt Kanarie dhe Majorka kanë arritur tashmë në Barcelonë.

Mijëra protestues në Barcelonë janë parë duke derdhur ujë në zonat e njohura turistike gjatë fundjavës.

Qyteti spanjoll ka luftuar me një mungesë të banesave për vite me rradhë, me normat e larta të turizmit që fajësohen nga disa politikanë.

“Nuk kam asgjë kundër turizmit, por këtu në Barcelonë po vuajmë nga një tepricë e turizmit që e ka bërë qytetin tonë të pajetueshëm”, tha Jordi Guiu, një sociolog 70-vjeçar.

View this post on Instagram

A post shared by BBC News (@bbcnews)

Protestuesit thirrën "turistët, shkoni në shtëpi" dhe mbyllën në mënyrë simbolike hotelet dhe tarracat e restoranteve.

Ata po bëjnë thirrje për veprime për të frenuar turizmin përpara një sezoni veror që parashikohet të vendosë rekorde të reja si në kryeqytetin katalanas ashtu edhe në rajonin më të gjerë të Katalonjës.


Barcelona është qyteti më i vizituar i Spanjës dhe vazhdon të luftojë me mbiturizmin. Qyteti sheh mesatarisht 32 milionë vizitorë në vit, shumë prej të cilëve mbërrijnë me anije turistike.