Lajme nga Bota

McConnell do të japë dorëheqjen nga posti i udhëheqësit republikan të Senatit Amerikan

McConnell do të japë dorëheqjen nga posti i udhëheqësit

Mitch McConnell njoftoi se ai planifikon të tërhiqet si udhëheqësi republikan më jetëgjatë i Senatit në nëntor.

Ai ka udhëhequr partinë e tij në Senat për gati 20 vjet, por tha se ishte koha për t’u larguar, në një fjalim të mërkurën.

McConnell ka qenë një politikan konservator dhe zgjedhja e herëpashershme e republikanëve në Capitol Hill.


Ai ishte në favor të ish-presidentit Donald Trump.