Lajme nga Bota

Mbi 11 mijë viktima nga tërmeti katastrofik në Turqi dhe Siri

Mbi 11 mijë viktima nga tërmeti katastrofik në Turqi dhe Siri

Presidenti i Turqisë, Erdogan, ka njoftuar se numri i viktimave nga tërmeti i së hënës ka arritur në 8,754.

Ndërsa në Siri aktualisht raportohen për 2,470 viktima, kjo e ka çuar numrin total zyrtar të vdekjeve në 11,224.

Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi pak pas orës 4 të mëngjesit të së hënës me orën lokale, 23 kilometra në lindje të Nurdagi, provincën Gaziantep, në një thellësi prej 24.1 kilometrash.

Vazhdon ende kërkimi për të mbijetuar.