Lajme nga Bota

Lufta në Ukrainë: Të rejat më të fundit

Lufta në Ukrainë: Të rejat më të fundit

Trupat ruse po i afrohen Kievit dhe po shihen shkatërrime të konsiderueshme në qytete dhe qyteza ndërsa Moska vazhdon me bombardimet e saj ndaj Ukrainës.

Rusia mund të synojë armët e huaja: Rusia ka kërcënuar të qëllojë mbi dërgesat e armëve në Ukrainë, duke thënë se autokolonat me armë të huaja mund të konsiderohen "objektiva legjitime". Paralajmërimi, i lëshuar nga zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov, ngre rrezikun e një konfrontimi të drejtpërdrejtë midis Moskës dhe një vendi të NATO-s.

SHBA nxiton përmes ndihmës ushtarake: Paralajmërimi erdhi pasi Shtetet e Bashkuara autorizuan 200 milionë dollarë në ndihmë dhe shërbime të mbrojtjes, duke përfshirë arsimin dhe trajnimin ushtarak, për Ukrainën. Një zyrtar amerikan tha se ndihma do të përfshijë sisteme anti-blindash, anti-ajrore dhe armë të vogla në mbështetje të mbrojtësve të vijës së parë të Ukrainës.

Trupat ruse afrohen më shumë me Kievin: Forcave tokësore ruse janë rreth 15.5 milje (25 kilometra) nga qendra e kryeqytetit ukrainas, tha të shtunën Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në vlerësimin e saj të fundit të inteligjencës. Sulmet ruse vazhdojnë të godasin zonat civile: Një pjesë e madhe e Makariv, një fshat 30 milje në perëndim të Kievit, ka pësuar dëme të konsiderueshme nga sulmet ajrore të dukshme ruse.

Çernobili funksionon me gjeneratorë: Riparimet në sistemin elektrik të termocentralit bërthamor, i dëmtuar gjatë një sulmi rus më 9 mars, po vazhdojnë, pasi termocentrali tani varet nga gjeneratorët e jashtëm me naftë për të mbajtur reaktorët e tij në funksion, tha Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA).

Shkatërrime: Qytetet Kharkhiv, Mariupol, Mykolaiv, Dnipro, Chernihiv dhe Sumy janë nën një sulm të vazhdueshëm rus dhe forcat ruse kanë zgjeruar ofensivën e tyre në Ukrainë perëndimore. Në qytetin e rrethuar të Mariupolit, imazhet satelitore treguan dëme dhe zjarre në ndërtesa banimi dhe pika karburanti. Një koordinator urgjence për Mjekët pa Kufij i tha CNN se qyteti është në "fazën e fatkeqësisë tani". Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se "disa qytete të vogla thjesht nuk ekzistojnë më... Ata thjesht janë zhdukur".

Evakuimet: Shtatë civilë, përfshirë gra dhe një fëmijë u vranë nga trupat ruse ndërsa përpiqeshin të largoheshin nga fshati Peremoga, në rajonin e Kievit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës. Zelensky tha se 12,729 ukrainas u evakuuan me sukses të shtunën.

Ukraina e bashkuar: Zelensky tha se vendi i tij është më i bashkuar se kurrë pasi përballet me dhunën ruse, por sheh një "mungesë guximi nga anëtarët e NATO-s për t'u bashkuar me Ukrainën. Zelensky tha se Ukraina ka humbur rreth 1,300 trupa që nga e shtuna dhe se i gjithë vendi është "një vijë e parë".

Tiranapost.al