Lajme nga Bota

LAJMI I FUNDIT: Gjermania konfirmon dy rastet e para të variantit Omicron

LAJMI I FUNDIT: Gjermania konfirmon dy rastet e para të variantit Omicron

Dy raste të variantit të ri Omicron të Covid janë zbuluar në shtetin jugor gjerman të Bavarisë, ka konfirmuar ministria rajonale e shëndetësisë.

Dy personat e infektuar hynë në Gjermani në aeroportin e Mynihut më 24 nëntor, përpara se Gjermania të caktonte Afrikën e Jugut si një zonë të variantit të virusit.

Ata të dy tani janë të izoluar, tha ministria. Kjo ngjarje vjen vetëm disa orë pasi MB njoftoi dy rastet e para të variantit Omicron.

Lajmi u zbulua vetëm pak orë pasi Britania e Madhe njoftoi se dy rastet e para të variantit Omicron ishin zbuluar në Essex dhe Nottinghamshire.

Tiranapost.al