Lajme nga Bota

Koreja e Veriut ndalon veshjen e palltove të lëkurës, mund t’i veshë vetëm Kim Jong-un

Koreja e Veriut ndalon veshjen e palltove të lëkurës, mund

Kim Jong-un raportohet se i ka ndaluar qytetarët në Korenë e Veriut të veshin pallto lëkure me arsyen se po kopjojnë look-un e tij.

Palltoja prej lëkure e Kim është bërë ikonë në vendin e tij vetmitar, ku ka një kult personaliteti që rrethon despotin dhe zgjedhjet e tij të modës.

Fillimisht ishte elita e shtetit komunist që mund të imitonte liderin e tyre, sepse vetëm ata mund të përballonin të blinin pallto lëkure të vërtetë.

Më pas prodhuesit e veshjeve koreano-veriore filluan të importonin lëkurë të rreme për të bërë versione shtëpiake.

Së shpejti, pothuajse çdo treg i Koresë së Veriut po shiste palltot - dhe shumë shpejt shumë të rinj po i blinin.

Radio Free Asia raporton se policia aktuale patrullon në rrugë për të konfiskuar xhaketat nga shitësit dhe çdo qytetari që ka pamjen e tij.

Një burim tha: “Të rinjtë protestojnë duke thënë se i kanë blerë palltot me paratë e tyre dhe nuk ka asnjë arsye për t'i hequr.

“Policia i përgjigjet ankesave, duke thënë se veshja e rrobave të dizajnuara për t'u dukur si e dinjitetit më të lartë është një 'prirje e papastër për të sfiduar autoritetin e dinjitetit më të lartë'.

“Ata udhëzuan publikun që të mos veshin pallto lëkure sepse është pjesë e direktivës së partisë për të vendosur se kush mund t'i veshë ato.”

Tiranapost.al