Lajme nga Bota

Tërmeti shkatërrues në Turqi dhe Siri, rritet në mbi 5000 numri i viktimave

Tërmeti shkatërrues në Turqi dhe Siri, rritet në mbi 5000

Të paktën 5,034 vdekje janë konfirmuar tani në Turqi dhe Siri pas tërmetit të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë që tronditi rajonin herët të hënën.

Numri i të vdekurve në Turqi u rrit në të paktën 3,432, tha të martën Qendra e Koordinimit të Fatkeqësive të Turqisë (AKOM).

Vdekjet u raportuan në provincat Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis dhe Malatya, tha AKOM.

Të paktën 21,103 persona janë raportuar të lënduar.

Në Siri, numri i të vdekurve është rritur në 1,602 në zonat e kontrolluara nga qeveria dhe zonat e kontrolluara nga opozita, thanë zyrtarët.

Të paktën 3,649 persona janë raportuar të plagosur në të gjithë vendin.