Lajme nga Bota

I arratisuri amerikan që falsifikoi vdekjen gjendet i gjallë në Glasgow me 8 identitete

I arratisuri amerikan që falsifikoi vdekjen gjendet i gjallë në

Një i arratisur amerikan që besohet se ka falsifikuar vdekjen e tij, po përballet me ekstradimin pasi u arrestua në spital në Glasgow.

Nicholas Rossi, 34 vjeç, kërkohej nga Interpoli dhe përballet me akuzën e përdhunimit në Utah të Shteteve të Bashkuara.

Ai u shtrua në Spitalin Universitar Queen Elizabeth në dhjetor me Covid-19 - ku përdori pseudonimin Arthur Knight.

Policia e Skocisë tha se ai u ndalua nën një urdhër arresti ndërkombëtar.

Autoritetet në SHBA kanë konfirmuar se Rossi njihej gjithashtu si Nicholas Alahverdian në shtetin e Rhode Island, ku ai ishte i përfshirë në politikën lokale dhe ishte një kritik i sistemit shtetëror të mirëqenies së fëmijëve.

Policia e gjurmoi të arratisurin në Skoci, ku ai ishte në një ventilator në Spitalin Universitar Queen Elizabeth

Rossi u tha mediave amerikane në dhjetor 2019 se ai kishte limfomë jo-Hodgkin në fazën e vonë dhe kishte vetëm disa javë jetë. Disa media raportuan se ai kishte vdekur në shkurt të 2020.

Një memorial i postuar në internet e shpalli atë një "luftëtar që luftoi në vijën e parë për dy dekada" për të drejtat e fëmijëve dhe u tha se hiri i tij ishte shpërndarë në det.

Dokumentet ligjore tregojnë se Nicholas Rossi përdorte një sërë pseudonimesh.

Hetimet nga agjenci të tjera e kanë njohur si Nicholas Alahverdian, Nicholas Alahverdian Rossi, Nicholas Eduard Rossi, Nicholas Alahverdian-Rossi, Nick Alan, Nicholas Broun, Arthur Broun dhe Arthur Knight.

Tiranapost.al