Lajme nga Bota

Holanda konfirmon 13 raste të mutacionit të ri të Covid, Omicron

Holanda konfirmon 13 raste të mutacionit të ri të Covid, Omicron

Holanda ka konfirmuar 13 raste të reja të varianit të ri Omicron.

Autoritetet shëndetësore holandeze thanë se rastet e variantit u gjetën mes njerëzve në dy fluturimet nga Afrika e Jugut në Amsterdam të premten.

“Varianti Omicron deri më tani është identifikuar në 13 nga testet pozitive. Hetimi ende nuk ka përfunduar. Varianti i ri mund të gjendet në më shumë mostra testimi” deklaruan autoritetet e shëndetin në Holandë.

Shumë vende kanë vendosur ndalime ose kufizime udhëtimi në Afrikën Jugore në përpjekje për të frenuar përhapjen. Autoritet shëndetsore po bëjnë përpjekjet e tyre për të kuptuar efektin e variantit në transmetueshmërinë, sëmundjen e rëndë, vdekshmërinë, përgjigjen e antitrupave dhe efikasitetin e vaksinës.

Ndërkohë në Britaninë e Madhe janë konfirmuar tre raste infektimesh me mutacionin e ri të Covid.

Çfarë është Omicron?

Omicron është mutacioni më i ri i Covid, i cili ka shkaktuar shqetësim tek shkencëtarët, pasi përmban mutacione të shumta dhe dyshohet se mund të anashkalojë imunizimin si nga vaksinimi ashtu edhe nga infeksioni i mëparshëm.

Ky variant u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe është cilësuar nga OBSH-ja si një variant shqetësues për shkak të agresivitetit të tij.

Tiranapost.al