Lajme nga Bota

Gati 8 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Gati 8 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë me dëshpërim për të mbijetuar në Turqinë jugore dhe në veri të Sirisë pas dy tërmeteve të mëdha të hënën.

Më shumë se 7,800 njerëz janë vrarë, por dyshohet se numri i të vdekurve mund të vazhdojë të rritet.

Ndërsa përpjekjet e kërkimit vazhdojnë në një natë të dytë të ftohtë, koha po mbaron për shpëtimtarët për të gjetur të mbijetuar nën rrënoja.

Të afërmit e viktimave që jetonin në ndërtesat e shembura janë bashkuar me përpjekjet e furishme të shpëtimit në një nga qytetet turke të goditura më keq, duke përdorur kazma.

Disa familje të shqetësuara shprehen se shërbimeve të shpëtimit iu desh shumë kohë për t'u përgjigjur në disa zona.

Tërmeti i parë me magnitudë 7.8 goditi afër Gaziantepit në orët e para të së hënës, i ndjekur nga një lëkundje me magnitudë 7.5 orë më vonë.