Lajme nga Bota

Franca, Austria dhe Italia preken nga stuhitë e fuqishme. Të paktën 12 viktima, përfshirë 3 fëmijë

Franca, Austria dhe Italia preken nga stuhitë e fuqishme. Të

Stuhitë e fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 12 persona, përfshirë tre fëmijë.

Vdekjet, shumica nga rënia e pemëve, u raportuan në Itali dhe Austri dhe në ishullin francez të Korsikës.

Franca, Austria dhe Italia preken nga stuhitë e fuqishme. Të

Stuhitë pasojnë javë të të nxehtit dhe thatësirës në pjesën më të madhe të kontinentit.

Në Korsikë, erërat që frynë deri në 224 km/h (140 mph) shkulën pemët dhe dëmtuan shtëpitë.

Autoritetet atje thanë se një vajzë 13-vjeçare u vra nga një pemë që u rrëzua në një kamping.

Një burrë vdiq në një incident të ngjashëm dhe një grua 72-vjeçare u vra kur makina e saj u përplas nga çatia e shkëputur e një kasolleje në plazh.

Dy persona të tjerë, një peshkatar dhe një grua, humbën jetën në det.