Lajme nga Bota

‘Enigma’, zbulohet diamanti i veçantë 555,55 karat

‘Enigma’, zbulohet diamanti i veçantë 555,55 karat
Shtëpia e ankandeve Sotheby's Dubai ka zbuluar një diamant të veçantë.

“Enigma” quhet diamanti i zi 555,55 karatësh që besohet se ka ardhur nga hapësira. Guri i rrallë u tregua të hënën para gazetarëve si pjesë e një turneu në Dubai dhe Los Angeles përpara se të dilte në ankand në shkurt në Londër.

Sotheby's pret që diamanti të shitet për të paktën 5 milionë paund britanik (6.8 milionë dollarë). Shtëpia e ankandeve planifikon të pranojë edhe kriptomonedha si mënyrë pagese.

‘Enigma’, zbulohet diamanti i veçantë 555,55 karat

Sophie Stevens, një specialiste bizhuterish në Sotheby's Dubai, tha për Associated Press se numri pesë ka një rëndësi të veçantë për diamantin, i cili gjithashtu ka 55 aspekte.

“Forma e diamantit bazohet në simbolin e palmës së Lindjes së Mesme të Khamsa-s, që përfaqëson forcën dhe mbrojtjen”, tha ajo. Khamsa në arabisht do të thotë pesë.

“Diamantet e karbonados besohet se janë me origjinë jashtëtokësore, krijuar nga meteoritët që përplasen me Tokën duke formuar avull kimik ose vërtetë janë pjesë e vetë meteorëve,” tha ajo.

Diamantet e zeza, të njohur edhe si karbonado, janë shumë të rrallë dhe gjenden në formën e tyre të natyrshme vetëm në Brazil dhe Afrikën Qendrore. Teoria e origjinës kozmike bazohet në izotopet e tyre të karbonit dhe përmbajtjen e lartë të hidrogjenit.