Lajme nga Bota

Hipopotamët në Belgjikë rezultojnë pozitiv me Covid

Hipopotamët në Belgjikë rezultojnë pozitiv me Covid

Dy hipopotamë në kopshtin zoologjik në Belgjikë kanë rezultuar pozitiv me Covid. Virusi ëtë zbuluar se prek edhe kafshë të tjera si majmunët dhe macet, por këto janë rastet e para të konfirmuara nga kjo specie.

Dy hipopotamët femra, Hermian, 41 vjeç, dhe Imani, 14, nuk kanë simptoma të tjera përveç sekrecioneve të hundës. Si masë paeaprake kopshti zoologjik ka ndaluarhyrjn e vizitorëvenë mjediset e tyre.

Ende nuk dihet se si hipopotamët u infektuan me koronavirus.

Kujtojmë se Belgjika ashpëroi masat këtë javë duke njoftuar mbylljen e shkollave fillore dhe kopshteve duke filluar nga 18 dhjetori.

Tiranapost.al