Lajme nga Bota

Sulme kamikaze në qendër të Bagdadit, 28 të vdekur dhe 70 të plagosur

Sulme kamikaze në qendër të Bagdadit, 28 të vdekur dhe 70

Të paktën 28 ??personakanë humbur jetën dhe rreth 70 të tjerë janë plagosur pas dy sulmeve vetëvrasëse me bombë në një zonë tregtare të mbushur me njerëz në kryeqytetin e Irakut, Bagdad.

Dy persona u vetëhodhën në erë në një treg rrobash, në sheshin Tayaran, ndërkohë që ishin në ndjekje nga forcat e sigurisë.

Sulmi i fundit vdekjeprurës në këtë qytet ishte në Janar të 2018-s. Në të njëjtin shesh mbetën të vrarë 35 persona.

Asnjë grup terrorist deri më tani nuk ka marrë përsipër sulmet, por dyshimet janë se pas tyre fshihet i ashtuquajturi Shteti Islamik.

Qeveria irakiane shpalli fitoren në luftën kundër ISIS në fund të 2017-s, por celula të fshehta vijojnë që të veprojnë në heshtje në vend, duke operuar kryesisht në zona rurale dhe duke sulmuar forcat e sigurisë.

Artikulli i marrë nga BBC, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.