Lajme nga Bota

Dita e inaugurimit, një udhëzues se çfarë pritet të ndodhë ndërsa Joe Biden merr detyrën

Dita e inaugurimit, një udhëzues se çfarë pritet të

Sipas kushtetutës së Shteteve të Bashkuara, mandati katër-vjeçar i një presidenti "do të përfundojë në mesditë në ditën e 20 janarit".

Kjo e mërkurë do të përcaktojë fundin e presidencës së Donald Trump, ndërkohë që Joe Biden do të marrë detyrën në ceremoninë e përurimit në Capitolin e SHBA.

Këtë vit, megjithatë, disa gjëra do të jenë ndryshe. Me SHBA-në ende të kapur nga pandemia e koronavirusit, e cila ka vrarë më shumë se 400,000 njerëz, nuk do të ketë asnjë nga turmat e mëdha që janë parë në dy inaugurimet e Barak Obamës. Dhe pas trazirave vdekjeprurëse në Capitol në fillim të këtij muaji, shumica e zonës do të mbyllet, dhe do të ruget me gati 25,000 anëtarë të Gardës Kombëtare të cilët janë përgatitur për t'u vendosur në Uashington.

Pavarësisht këtyre sfidave, një sasi e mirë madhështie dhe ceremonie disa prej tyre virtuale janë planifikuar.

Ende nuk ka një njoftim zyrtar lidhur me to, por këtu do të gjeni një ide rreth asaj se çfarë pritet të ndodhë.

Trump largohet nga Shtëpia e Bardhë

Trump do të largohet nga Shtëpia e Bardhë pak para orës 8 të mëngjesit, duke u drejtuar për tek Baza e Përbashkët Andreës, baza ushtarake në Maryland e përdorur nga Air Force One. Shtëpia e Bardhë ka ndarë ftesa për një ceremoni në bazë, me pjesëmarrësit që u tha se do të mbërrinin në 7:15 të mëngjesit dhe ngjarja do të fillonte 45 minuta më vonë. Pak detaje janë bërë të ditura në lidhje me ngjarjen.

Të ftuarve u është thënë se ata mund të sjellin deri në pesë persona të tjerë, dhe të ftuarit madje përfshinin Anthony Scaramucci, ish-drejtori i komunikimit i Shtëpisë së Bardhë i cili është bërë një kritik i zëshëm i Trump. Një goditje e mëtejshme në planet e Trump për një lamtumirë të dukshme erdhi kur Pentagoni thuhet se tha se nuk do të mbante një homazh lamtumire të forcave të armatosura për presidentin në largim.

Pas ceremonisë Trump do të fluturojë për në kompleksin Mar-a-Lago që do të bëhet shtëpia e tij. Trump ka thyer traditën duke refuzuar të marrë pjesë në inaugurimin e Biden.

Presidenti i fundit në largim e bëri këtë ishte Andreë Johnson, në 1868-ën. Mike Pence, nënkryetari i Trump, do të marrë pjesë në inagurim.

Dita e inaugurimit, një udhëzues se çfarë pritet të

Fillon programi i inaugurimit

Programi i inaugurimit të Biden fillon pas orës 11:00, me At Leo J O'Donovan, një prift katolik jezuit amerikan i cili është një mik i vjetër i familjes Biden. Andrea Hall, një zjarrfikëse në Xhorxhia në departamentin e zjarrit dhe shpëtimit South Fulton, do të drejtojë premtimin e besnikërisë.

Hall është gruaja e parë afrikano-amerikane në historinë e departamentit që promovohet në gradën e kapitenit të zjarrit.

Lady Gaga, e cila bëri fushatë për Biden, do të interpretojë himnin kombëtar dhe Amanda Gorman do të lexojë një poezi.

Silvester Beaman, një mik i Biden dhe djalit të ndjerë të presidentit të zgjedhur Beau, do të drejtojë një bekim. Beaman është pastor i kishës episkopale metodiste afrikane në Bethel në Ëilmington, Delaëare.

Jennifer Lopez do të japë gjithashtu një performancë muzikore.

Pak para mesditës, Kamala Harris do të betohet dhe do të bëhet gruaja e parë e vendit me ngjyrë dhe e para zëvendëspresidente e Amerikës nga Azia Jugore. Zëvendëspresidentja e zgjedhur do të përdorë dy bibla, njëra prej të cilave i përkiste Thurgood Marshall, personit të parë me ngjyrë që shërbeu në gjykatën supreme.

Në mesditë, Biden do të betohet nga John Roberts, drejtori kryesor i gjykatës supreme. Presidenti i zgjedhur planifikon të përdorë biblën e familjes së tij.

Pasi të marrë zyrtarisht detyrën, Biden do të mbajë fjalimin e tij përurues, për të cilin thuhet se ka punuar që nga nëntori dhe sipas komitetit të tij inaugurues Biden do të paraqesë "vizionin e tij për të mposhtur pandeminë, për t'u rindërtuar më mirë dhe për të unifikuar dhe shëruar kombin".

Tema e inaugurimit është "America United" dhe fjalimi i Biden ka të ngjarë të ofrojë një ton tjetër nga ai i paraardhësit të tij. Donald Trump mbajti një fjalim 16-minutësh, pjesa më e madhe e tij nxitëse, në inaugurimin e tij në 2017-ën.

Artikulli i marrë nga The Guardian, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.