Lajme nga Bota

Dita e 27-të e luftës: Çfarë po ndodh në konfliktin në Ukrainë

Dita e 27-të e luftës: Çfarë po ndodh në konfliktin

Ngjarjet më të fundit:

Ushtria ukrainase pretendoi se i detyroi trupat ruse të largoheshin nga Makariv, një periferi e rëndësishme strategjike e Kievit, duke penguar forcat e Moskës të rrethonin kryeqytetin nga veriperëndimi.

Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha se është i gatshëm të marrë në konsideratë angazhimin e Ukrainës që të mos anëtarësohet në NATO në këmbim të një armëpushimi dhe tërheqjes së forcave të armatosura ruse nga vendi.

Forcat ajrore ruse rritën aktivitetin e tyre, duke fluturuar mbi 300 fluturime në 24 orë deri sot. Megjithatë, ata nuk besohet se kanë krijuar dominim ajror, pohojnë burimet e inteligjencës perëndimore.

Kombet e Bashkuara thonë se 10 milionë njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në fund të shkurtit.

Komisionerja e BE-së për Çështjet e Brendshme, Ylva Johansson po paralajmëron që fëmijët dhe gratë ukrainase që ikin nga lufta mund të bëhen viktima të trafikimit të qenieve njerëzore .

Monitoruesit e rrezatimit në Çernobil 'kanë ndalur së punuari', tha të hënën agjencia rregullatore bërthamore e Ukrainës.