Lajme nga Bota

Dhuroi 51 dollarë për Ukrainën, Rusia arreston balerinën

Dhuroi 51 dollarë për Ukrainën, Rusia arreston balerinën

Të futesh në burg vetëm se dhurove 51.80 dollarë.

Kjo është historia e Ksenia Karelina, balerinës ruse me nënshtetësi amerikane.

Ajo dhuroi për bamirësi për Ukrainën vetëm 51 dollarë, teksa ndodhej në Amerikë dhe sapo shkeli në Rusia, për të takuar gjyshërit, u arrestua.

Akuza?

Tradhti kombëtare.

Dhuroi 51 dollarë për Ukrainën, Rusia arreston balerinën

Historinë e ka bërë publike për mediat i dashuri i saj Chris Van Heerden, që me lot në sy thotë: Do ma kthejnë. Nuk është e qartë se si është bërë dhurimi dhe as si Rusia e ka zbuluar. Me shumë mundësi, dhurimi mund të jetë bërë në vendin e punës.

Karelina, e cila u bë shtetase amerikane në vitin 2021, hyri në Rusi më 2 janar, por SHBA u vunë në dijeni për arrestimin e saj në 8 shkurt. Pra një muaj më vonë.

Puna e saj ka dalë gjithashtu me një njoftimi ku shprehin keqardhje për arrestimin e saj.