Lajme nga Bota

Charles McGonigal dënohet me 50 muaj burg

Charles McGonigal dënohet me 50 muaj burg

Një nga agjentët më të lartë të FBI-së, Charles MCGonigal, u dënua me mbi katër vjet burg këtë të enjte për bashkëpunim të fshehtë me një oligark rus, Oleg Deripaskën.

Sipas mediave të huaja, Charles McGonigal, ishte një udhëheqës i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork dhe u deklarua fajtor për një akuzë ‘konspirative’. Avokatët e McGonigal-it ishin shprehur kundër burgimit të tij, por gjykatësi u mori një masë të ashpër ndaj ish agjentit të FBI-së.


“Kam kryer një krim dhe si ish-agjent special i FBI-së më shkakton dhimbje ekstreme emocionale dhe fizike,” i tha McGonigal gjykatësit përpara dhënies së dënimit.

“Unë qëndroj para jush sot me një ndjenjë të thellë pendimi”, tha ai më tej.