Lajme nga Bota

Bëhet dërgesa e parë e dozave të vaksinave përmes Covax, skema ku bën pjesë dhe Shqipëria

Bëhet dërgesa e parë e dozave të vaksinave përmes

Ghana e largët është vendi i parë që merr vaksinat e koronavirusit përmes skemës së Covax, ku bën pjesë edhe Shqipëria. Sipas planit Covax, do jenë 240 milionë doza të vaksinës AstraZeneca që do shpërndahen dhe 60 milionë të tjera përmes Gavi-it të cilat do të jepen deri në muajin qershor për vendet që kanë nënshkruar dhe kanë bërë pagesa paraprake për të marrë vaksinat e anti-Covid.

Në tabelën e publikuar disa javë më parë, Shqipëria sipas planit do të marrë 141 mijë e 600 doza të vaksinës së AstraZeneca. Ndërsa Kosova planifikohet që të marrë 100 mijë e 800 doza, nga e njëjta kompani. Qeveria shqiptare ka njoftuar se ka parapaguar 4 milionë euro për furnizimet me dozat e vaksinës përmes skemës së OBSH-së, të Covax dhe Gavi.

Bëhet dërgesa e parë e dozave të vaksinave përmes

Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) synon të sigurojë që vaksinat të ndahen në mënyrë të drejtë mes të gjitha kombeve.

Covax po synon të japë rreth dy miliardë doza të vaksinave Covid-19 në mbarë botën deri në fund të vitit. Shumë kombe të pasura të cilat filluan vaksinat e tyre muaj më parë, janë përballur me kritika për blerjen ose porositjen e më shumë vaksinave nga sa duhen.

Një total prej 600,000 dozash të vaksinës të zhvilluar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit dhe të prodhuara nga Instituti i Indisë mbërritën sot në kryeqytetin e Ghanës, në Akra.

Vaksinimet pritet të fillojnë atje javën e ardhshme, me grupe me përparësi si ekipet mjekësore, njerëz mbi 60 vjeç, njerëz me probleme shëndetësore etj.

Në një deklaratë të përbashkët, OBSH dhe Unicef thanë se ky ishte një rast i rëndësishëm dhe kritik për t'i dhënë fund pandemisë.

Vendi i Afrikës Perëndimore me një popullsi prej 30 milion banorësh ka regjistruar më shumë se 80,700 raste të koronavirusit dhe 580 vdekje që nga fillimi i pandemisë. Këto numra besohet të jenë më pak se numri aktual për shkak të niveleve të ulëta të testimit.

Megjithëse vaksinat nuk janë të destinuara përgjithësisht për fëmijët, Unicef ??është përfshirë në skemë. Ghana ishte një nga vendet e zgjedhura për të marrë grupin e parë të dozave të vaksinës pasi plotësonte kushtet, sipas BBC.

Skema e Covax u krijua nga OBSH, aleanca e vaksinave Gavi dhe Koalicioni për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike (CEPI) në përpjekje për të parandaluar që vendet e varfëra të mos mbeten prapa. Programi është hartuar në mënyrë që vendet e pasura që blejnë vaksina të bien dakord të ndihmojnë gjithashtu financimin e aksesit për vendet e varfëra. Në total janë 92 vende anëtare që do të marrin qasje në vaksina në të njëjtën kohë me 98 vende të pasura.

Me këtë skemë synohet të arrihet imuniteti deri në 20% të popullsisë së vendeve më të varfra, pa asnjë kosto për qeveritë e tyre.

*Tiranapost.al.