Lajme nga Bota

Afganistan/ Agoni në orët e fundit të evakuimit përpara tërheqjes përfundimtare! 122 mijë njerëz janë larguar

Afganistan/ Agoni në orët e fundit të evakuimit përpara

Një vello e errët pasigurie vazhdon të errësojë Afganistanin, nga ku më shumë se 122,000 civilë janë larguar nga forcat amerikane dhe aleate në javët e fundit.

Me më pak se 24 orë të mbetura deri në skadimin e afatit të caktuar nga talebanët, duke kërcënuar një sulm të armatosur në rast të një zgjatjeje, operacioni i evakuimit amerikan po vazhdon normalisht.

Megjithatë, vendet anëtare të NATO -s kanë ndaluar operacionet e evakuimit mes kaosit në Kabul pas një sulmi terrorist të Shtetit Islamik, i cili la të vdekur të paktën 170 persona, përfshirë ushtarakë amerikanë dhe britanikë.

Gjithsej 122,300 njerëz janë evakuuar nga Afganistani që nga korriku, sipas Shtëpisë së Bardhë.

Marrja e pushtetit nga talebanët më 14 gusht bëri që mijëra njerëz të mblidheshin në aeroportin e Kabulit, me imazhe të kaosit që krijuan një makth në të gjithë botën dhe shkeljen duke lënë të vdekurit prapa.

Në 24 orët e fundit, që nga mëngjesi i së dielës, rreth 1,200 njerëz janë larguar nga Kabuli me fluturime ushtarake amerikane.

Javën e kaluar, 12,700 njerëz u evakuuan në një ditë të vetme. Në dy javët e fundit, rreth 5,400 amerikanë janë evakuuar.

Sidoqoftë, Shtetet e Bashkuara nuk kanë dhënë një numër të qartë të qytetarëve që do të largohen nga ferri i Afganistanit para 31 gushtit.

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes tha javën e kaluar se po ndërtonte shtatë instalime ushtarake për të menaxhuar 50,000 evakuime.

Deri më tani, 21,000 afganë kanë mbërritur në Shtetet e Bashkuara, përfshirë 34 fëmijë të pashoqëruar.

Në vendet e tjera, Franca ka mirëpritur më shumë se 2,600 afganë, Italia ka evakuuar 4,800 dhe Gjermania ka ndihmuar 4,100 afganë të ikin javët e fundit.

Tiranapost.al