Lajme nga Bota

2 vjet nga pushtimi i Ukrainës, çfarë llogarish bëri gabim Putin

2 vjet nga pushtimi i Ukrainës, çfarë llogarish bëri gabim

Nga Matthew Chance/ Dy vjet më parë, kur Rusia nisi pushtimin e plotë të Ukrainës, unë isha në mesin e shumë vëzhgueve largpamës që menduan se Kremlini gaboi duke i bërë llogaritë gabim.

Pakkush mund ta kuptonte pse Vladimir Putin, udhëheqësi llogaritës i Rusisë, do të hynte në një aventurë ushtarake kaq të rrezikshme, veçanërisht kur kërcënimi i thjeshtë i një pushtimi rus tashmë po jepte rezultate.

Në qershor të vitit të kaluar, ndërsa forcat ruse u grumbulluan pranë Ukrainës, Presidenti i SHBA Joe Biden u takua me Putinin në një samit të stilit të superfuqive, duke i përshkruar SHBA-në dhe Rusinë si "dy fuqi të mëdha" që lartësonin liderin rus pasi administratat e mëparshme amerikane kishin kërkuar të nënvlerësonin Rusinë.

Në ditët para pushtimit të vitit 2022, Uashingtoni ofroi një "vlerësim pragmatik" të shqetësimeve të Moskës për sigurinë, duke sinjalizuar hapjen për kompromis.

Ngritja e forcave ruse kundër një prej ushtrive më të mëdha të rajonit dukej e pamatur dhe, për rrjedhojë, e pamundur.

Megjithatë, kishte të tjerë që me të drejtë e panë pushtimin si të pashmangshëm, duke lexuar më mirë qëllimet e Kremlinit dhe duke parashikuar me besim një fitore të shpejtë ruse në duart e forcave jashtëzakonisht superiore të Moskës.

Ajo që Moska e quan ende në mënyrë eufemistike Operacion Special Ushtarak ka qenë një gjakderdhje me përmasa katastrofike, e paparë në Evropë për breza të tërë. Edhe vlerësimet konservatore tregojnë numrin e të vdekurve dhe të plagosurve në qindra mijëra njerëz në secilën anë. Fitimet e vogla, si fitorja e fundit e Avdiivkës, kanë ardhur me kosto të madhe.

Ushtria e nderuar e Rusisë dikur është treguar e papërgatitur dhe e ndjeshme ndaj armëve moderne në duart e një rezistence të vendosur ukrainase. Edhe nëse lufta përfundon nesër, ka të ngjarë të duhen shumë vite që forca dhe numri i saj të rimëkëmbet.

Dhe dy vitet e fundit të luftës brutale e kanë shtrembëruar Rusinë edhe nga brenda.

Qindra mijëra qytetarë të saj kanë ikur jashtë vendit për të shmangur rekrutimin. Frustrimet me mënyrën se si po zhvillohej lufta provokuan një kryengritje të armatosur në të cilën mercenarët e Wagner-it të armatosur marshuan drejt Moskës, duke paraqitur një sfidë të paprecedentë për autoritetin e Kremlinit.

Mospërfillja ndërkombëtare e ka bërë Rusinë vendin më të sanksionuar në botë. Edhe presidenti Putin është paditur për krime lufte në Hagë.

Dhe tani kritiku më i zëshëm i Putinit – Alexey Navalny – ka vdekur. Ky vend është zhytur më tej në izolim dhe errësirë.

*Mathew Chance, kryeredaktor në CNN