Kombinohu me Emin

3 çantat më të njohura Dior për të cilat ia vlen të investoni këtë vit

3 çantat më të njohura Dior për të cilat ia vlen

Nga Emi Seiti/ Çantat Dior janë përjetësisht elegante dhe janë aksesorët kryesorë në shijet e panumërta, të famshme të shoqërisë së lartë. Të krijuara me përpikmëri me savoir-faire, çantat ikonë të shtëpisë si Lady Dior dhe Dior Book Tote mbajnë secila historinë e vet.

Shtëpia e parë e modës legjendare Christian Dior u hap në Tony Avenue Montaigne të Parisit në tetor 1946 me synimin për të ndihmuar gratë të zbulojnë stilin e tyre personal përmes modeleve të përjetshme. Deri në vitin 1949, marka kishte fituar një ndjekës kulti dhe ishte bërë një nga eksportet më të mira të botës në Francë, e dëshiruar nga e gjithë bota.

Shumë prej modeleve të Dior nga sot janë përsëritje të çantave origjinale që u bënë të famshme nga Diana, Princesha e Uellsit në 1995 dhe Sarah Jessica Parker dhe Paris Hilton në fillim të viteve 2000.

Çanta Lady Dior:

Një nga çantat më të hershme dhe më legjendare të markës, çanta Lady Dior u emërua pas Dianës. Mishërimi i feminitetit, elegancës dhe sofistikimit, kjo çantë iu dhurua Dianës nga Zonja e Parë e Francës Bernadette Chirac në vitin 1995. Më pas princesha u bë menjëherë një fanse dhe futi çantën Dior në çdo veshje të saj. Ajo mbante çdo version të disponueshëm me vete në daljet e saj.

3 çantat më të njohura Dior për të cilat ia vlen

3 çantat më të njohura Dior për të cilat ia vlen

3 çantat më të njohura Dior për të cilat ia vlen

Që atëherë, të gjithë krijuesit që pasuan Christian Dior, duke përfshirë Marc Bohan dhe John Galliano dhe drejtoreshën aktuale kreative Maria Grazia Chiuri, kanë ruajtur siluetat, format, teksturat dhe format klasike në koleksionet më të fundit të çantave Dior.

Çanta Dior Saddle:

Stili i kësaj çante u gdhend në histori nga shfaqja e njohur televizive Sex and the City, kur vajza e dashur Carrie Bradshaw, mbajti cantën e dorës në serial dhe solli në jetë stilin “Y2K” sic e njohim tani.

3 çantat më të njohura Dior për të cilat ia vlen

3 çantat më të njohura Dior për të cilat ia vlen

Pas këtij momenti të modës, nuk mund të kthehej më pas për këtë çantë, pasi ajo e forcoi më tej statusin e saj të kultit duke qenë një element kryesor në veshjet e personazheve të famshëm të viteve 2000 si Paris Hilton dhe Nicole Richie.

Koleksionet e fundit të Dior të kujtojnë stilin “Y2K” , i cili është i gjithi bujë tani. Versione të ndryshme më të reja të kësaj çante që mund të shihen duke zbukuruar shpatullat e personazheve të famshëm dhe influencuesve të rrjeteve sociale. Moda e kursyer është gjithashtu dëshmimtare e këtij ndikimi vintage dhe rikthimit të stileve nga fundi i viteve ‘90 dhe fillimi i viteve ‘90.

Çanta Tote Dior:

Pafund të famshëm mund të shihen që e kanë veshur këtë çantë kulti klasike duke pasur parasysh madhësinë dhe komoditetin e saj të përsosur të dorës. Nëpër aeroporte dhe udhëtime kanë qenë plot të famshëm që e kanë përdorur, duke përfshirë Jessica Alba, Victoria Beckham, Rihanna, Karlie Kloss etj.

3 çantat më të njohura Dior për të cilat ia vlen

3 çantat më të njohura Dior për të cilat ia vlen

E konceptuar nga një skicë e bërë nga Marc Bohan nga viti 1967, Tote Bag u bë e njohur në mesin e të pasurve dhe të famshmëve, për shkak të formës së saj të thjeshtë dhe të përshtatshme.

Duke theksuar logon e Dior dhe madje dhe një monogram personal të gëdhendur në të sipas kërkesës. Dior Book Tote vjen në madhësi të ndryshme duke filluar nga mini në të mëdha.