Histori Personale

Rrëfimi i studentes 22 vjeçare: Përfundova në koma dhe humba flokët nga Covid, mendoja se isha e re për t’u sëmurur rëndë

Rrëfimi i studentes 22 vjeçare: Përfundova në koma dhe

Një studente në Uells të Britanisë së Madhe që u infektua me Covid vetëm dy ditë para ditëlindjes së saj të 22-të duhej të rimësonte se si të ecte, të fliste, të hante pasi virusi e çoi atë në koma.

Ffion Barnett fillimisht mendoi se ishte mjaft e re dhe e shëndetshme për të mos u sëmurur rëndë kur rezultoi pozitive për koronavirusin, por shpejt filloi të luftonte për të marrë frymë.

"Nuk isha vaksinuar sepse mendoja se duke qenë e re pa kushte shëndetësore, isha e sigurt. Padyshim që kisha gabuar. Tani dua të rris ndërgjegjësimin për rëndësinë e vaksinës dhe se si Covid nuk është i rrezikshëm vetëm për të moshuarit; ai mund të prekë këdo”.

Ffion, e cila punon në një kafene dhe jetonte në Tonypandy, Rhondda, në kohën kur u bë mirë, tha se fillimisht dyshoi se kishte koronavirus kur humbi shqisën e shijes.

Rrëfimi i studentes 22 vjeçare: Përfundova në koma dhe

Një ditë pas ditëlindjes së saj të 22-të, Ffion shkoi për një test PCR i cili doli pozitiv 24 orë më vonë.

"Nuk isha veçanërisht e shqetësuar në atë kohë. Unë thjesht isha shumë e përqendruar për të qenë në izolim dhe për t'u përmirësuar," shtoi ajo.

Kur frymëmarrja e saj u bë gjithnjë e më e vështirë, Ffion u shtrua në Spitalin Royal Glamorgan më 12 gusht 2021 - një javë pasi rezultoi pozitive.

“Partneri im më çoi në spital dhe më dërguan direkt në një dhomë. Ata bënë të gjitha vëzhgimet dhe statistikat e mia dhe më vunë direkt në oksigjen. Më pas mbaj mend që më dërguan në pavijonin tre ku kalova natën. Pata një kthesë qesharake atje ku nuk mund të ngrihesha apo të ecja”.

Ffion u fut më pas në një koma të induktuar pasi mjekët u bënë gjithnjë e më të shqetësuar për rrahjet e saj të larta të zemrës, gjë që ata mendonin se mund të çonte në arrest kardiak. Ajo u godit gjithashtu nga pneumonia e shkaktuar nga Covid.

Ajo shtoi se mjekimi që po i jepej - ndërsa mjekët u përpoqën ta nxirrnin nga koma - i shkaktoi asaj halucinacione.

"Ata u përpoqën të më nxirrnin nga koma pas dy-tre ditësh, por meqenëse isha aq e shqetësuar më futën përsëri. Nuk e dija se çfarë ishte realiteti dhe çfarë jo. Duhet të ketë qenë e frikshme për familjen time, por në të vërtetë nuk isha në gjendje të frikësohesha pasi isha aq jashtë saj”.

Në total, Ffion kaloi dy javë e pesë ditë në Spitalin Royal Glamorgan. Në fund të qëndrimit të saj, ajo duhej të mësonte të fliste, të ecte dhe të hante përsëri siç duhet.

Rrëfimi i studentes 22 vjeçare: Përfundova në koma dhe

"Kur arrita të flisja, thjesht nuk ishte zëri im. Pastaj kur u ktheva në shtëpi më duhej të kujdesesha. Kisha nevojë për ndihmë për t'u larë, njerëzit duhej të bënin ushqimin tim për mua," shtoi ajo.

Një efekt anësor i pazakontë nga trauma e qëndrimit në ICU ishte që Ffion i humbi të gjithë flokët.

"Kisha flokë shumë të gjatë dhe të trashë. Nuk fillova të më humbisja derisa dola nga spitali," tha ajo.

Tiranapost.al