Histori Personale

Një rrëfim ndryshe nga Emily Ratajkowski: çfarë do të thotë të jesh viktimë e imazhit tënd?

Një rrëfim ndryshe nga Emily Ratajkowski: çfarë do të

Çfarë do të thotë të jesh viktimë e imazhit tënd?

Të qenit një supermodele dhe aktore me famë botërore, shpesh e konsideruar si “ëndrra erotike” nga miliona burra në mbarë botën dhe e admiruar nga gratë, natyrisht nuk është gjithmonë e mjaftueshme.

Fjala e Emily Ratajkowski, e cila pasi hoqi dorë nga roli i “bombës seksi” që nuk përçmon të postojë foto në llogarinë e saj shumë të njohur në Instagram, vesh ato të autores për të shkruar një kujtim në të cilin synon të tregojë se çfarë do të thotë të jesh “viktimë e bukurisë”.

Një rrëfim ndryshe nga Emily Ratajkowski: çfarë do të

Synimi nuk është gjë tjetër veçse banal, përkundrazi nxjerr në pah atë që në fakt është një manifestim i dukshëm i seksizmit që ende kushtëzon shoqërinë; ajo që, për të qenë e qartë, do të donte t'i përcaktonte të gjitha gratë vetëm në bazë të estetikës dhe t'i zvogëlonte ose t'i përmirësonte ato sipas "shkallës së bukurisë".

Duke folur me GQ , modelja dhe aktorja amerikane shpjegoi se ajo synon të përdorë përvojën e saj personale për t'i bërë njerëzit të kuptojnë se si përdorimi i bukurisë në avantazhin e dikujt mund të dëshmojë, në planin afatgjatë, edhe një thikë me dy tehe, e cila mund të përfundojë duke e bërë atë viktimë dhe të paaftë për të dalë nga ai rreth vicioz ku njeriu lidhet vetëm me imazhin e tij.

Mendoj se, për mua, mënyra se si e përdor imazhin tim si modele, dhe përfitoj prej tij, ka qenë shumë rreth mbijetesës, në vend që të përfaqësoj atë që jam - tha ajo - Të qenit model ishte një mënyrë e mahnitshme për të fituar para dhe fiton stabilitet; fama erdhi me këtë dhe mua më dukej një gjë e çuditshme. Fama nuk ishte diçka që e prisja apo e dëshiroja vërtet – edhe pse në thelb çdo vajzë 20-vjeçare ndoshta ëndërron të bëhet e famshme.

Një rrëfim ndryshe nga Emily Ratajkowski: çfarë do të

Modelja amerikane u bë e famshme në vitin 2013 pasi u shfaq topless në videoklipin e Robin Thicke të Blurred Lines, por shpjegoi se nuk e priste kurrë një sukses të tillë dhe gjithashtu se ishte e kushtëzuar nga vizioni mizogjen, i ngulitur nga kultura dhe stereotipet sociale.

A i keni lexuar kujtimet e Demi Moore? E kuptova që kam bërë supozime edhe për të. Patjetër që e ‘fshiva pak’, si aktore, sepse ishte shumë seksi, sepse kishte atë trup. Kjo tregon se sa e thellë është mizogjinia e brendshme.

Njerëzit thonë: "Nuk mund t'i bësh të gjitha këto gjëra". Kjo më mësoi shumë për seksizmin dhe mizogjininë në botë, sepse të vjen ideja që një grua që prezantohet në një mënyrë të caktuar nuk mund të flasë për politikë apo të lexojë libra? Qesharake. Më kujtohet në një intervistë vite më parë, thashë se më pëlqente të lexoja dhe në artikull, gazetari shpjegoi se si, në shtëpi, e dashura e tij i kish thënë: "A mendon se ajo i lexoi vërtet të gjithë ata libra?" Dua të them, është seksiste!

Unë mendoj se ndërsa rritemi, ju zhvilloni një ndjenjë të vetvetes që ju ndihmon. Por të kuptosh se kush je, çfarë dëshiron të bësh dhe çfarë dëshiron t'i japësh botës është diçka që njerëzit zakonisht arrijnë ta bëjnë në jetën private të të 20-tave - por ky proces nuk ishte privat për mua. Por është mirë. Ndihem shumë mirë që gjithçka që kam ndarë është përzgjedhur. Ajo që shihni në internet nuk është e gjithë jeta ime. Unë mendoj se ndonjëherë njerëzit mendojnë se dinë gjithçka për mua. “Oh, ne dimë gjithçka për qenin tënd…” ose “Le të shohim burrin tënd…” Por nuk jam plotësisht e tillë. Jam krenare që mbrojta veten dhe kuptova vetëm privatisht se kush jam.

Më 23 shkurt 2018, Emily njoftoi se ishte martuar fshehurazi me producentin dhe aktorin e filmit Sebastian Bear-McClard. Një GQ tha se si po kalon karantina për një çift:

Ishte interesante të ishe në karantinë dhe të martoheshe. Më duket se shumë njerëz u divorcuan. Por unë dhe bashkëshorti im kemi një bashkëpunim të mirë. Dhe mendoj se kam mësuar shumë për veten time pasi u martova, sigurisht.

Një rrëfim ndryshe nga Emily Ratajkowski: çfarë do të

Kur fillojmë t'i japim shumë rëndësi rrjeteve sociale, është sikur fshihemi në një realitet të rremë dhe rrezikojmë të humbasim veten dhe atë që na bën të veçantë. Sigurisht, jam e vetëdijshme për ndikimin që kanë postimet e mia dhe se njerëzit më vlerësojnë gjithashtu dhe mbi të gjitha për atë që shohin në profilin tim. Por unë nuk jam vetëm ai imazh.

Ka ditë kur jam e lodhur dhe absolutisht nuk ndihem e bukur apo tërheqëse – këto janë momentet që nuk i ndaj. Mendoj se është e rëndësishme të përcjell mesazhin se jeta ime reale nuk është në rrjetet sociale. Në jetën e përditshme, si çdo femër, nuk kam pse të shqetësohem vazhdimisht se çfarë të vesh para se të dal. Në Instagram e bëj sepse jam personazh atje, por i kam shumë të qarta kufijtë e kësaj loje.

Një rrëfim ndryshe nga Emily Ratajkowski: çfarë do të

Emily bëri debutimin e saj në botën e modës kur ishte vetëm katërmbëdhjetë vjeç, e nxitur nga babai i saj, artisti John David Ratajkowski. Pak më vonë ajo filloi audicionet për disa produksione të Disney dhe serialin televiziv Nickelodeon iCarly , duke u hedhur vetëm për pjesët e një vajze jashtëzakonisht të bukur.

Pasi mori pjesë në videon e Robin Thicke që e lancoi atë, ajo u emërua “Gruaja e Vitit” nga revista Esquire në tetor 2013 , duke mposhtur Jennifer Lawrence me 64.6% të votave. Në prill 2014, FHM e renditi atë si gruan e katërt më seksi në botë. Debutimi i filmit u zhvillua në të njëjtin vit në Liar Love të David Fincher, me Ben Affleck dhe Rosamund Pike.

Një rrëfim ndryshe nga Emily Ratajkowski: çfarë do të

Tiranapost.al